Smrdáky sú známe predovšetkým ako kúpeľná obec. Významné miesto tu však má aj vinohradnícka činnosť. Pestovanie viniča a výroba vína má v obci stáročnú tradíciu. Dokazuje to samotný erb obce, na ktorom je symbol vinohradníckeho nožíka a strapce hrozna.

foto Milan Ondruš

Práve na vinohradníctvo poukazujú dožinkové slávnosti, ktoré sa tradične konajú v obci na konci leta. „Snažíme sa aj v našej malej obci kultúrne vyžiť. Najbližšie nás čaká vinobranie, ktoré už dlhé roky organizujeme v spolupráci s Občianskym združením Vínna cesta Záhorie ako aj s našimi vinármi v obci, ktorí sú členmi združenia. Vinobranie spája nielen občanov našej a susedných obcí, ale aj klientov z kúpeľov, kde sme si za tie roky vytvorili aj priateľské väzby a na vinobranie sa tešia všetci,“ uviedla starostka obce Ingrid Tripšanská.

Nathaniel Knizkaren 2023

„Smrdáky sú základným kameňom našej organizácie. Jednak čo sa týka počtom prenocovaní ale aj tým, že sídlo máme práve v tejto malebnej obci. Ďalším partnerom našej organizácie sú miestne kúpele, ktorých klienti takisto radi využijú možnosť spestriť si program návštevou tohto podujatia. Spoluprácu členov Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie dopĺňa fakt, že jedným zo spoluorganizátorov podujatia je ďalší člen organizácie Vínna cesta Záhorie,“ poznamenal predseda predstavenstva OOCR Záhorie Zdenko Čambal.

foto Milan Ondruš

Podujatie sa vracia do Smrdák po ročnej prestávke a uskutoční sa v sobotu 28. augusta 2021 od 16.00 hod. „Tohtoročné vinobranie sa neuskutoční na námestí, ako bolo v minulosti zvykom, ale pri obecnom úrade. Na vinobraní sa predstaví aj naša folklórna skupina Smrdáčané, do tanca bude hrať dychová hudba Záhorienka ako aj skupina Mini Band,” doplnila starostka.


.

Lapková patrola