Po minuloročnej prestávke sa nadšenci letectva stretli na letisku, aby obdivovali majstrovskú pilotáž svetovej leteckej elity. Tento rok si prvýkrát návštevníci vychutnali airshow z priestorov letiska Kuchyňa/Malacky. Aj napriek zmene miesta podujatia, prišlo počas víkendu do Kuchyne 35 000 návštevníkov. Organizátori nesklamali a pripravili bohatý program na nebi aj na zemi oba dni.

Víkend plný lietadiel, akrobacie a zvuku stíhačiek zažili všetci tí, ktorí zavítali na letisko Kuchyňa/Malacky. Organizačný tím SIAF pripravil bohatý program, v ktorom zahviezdili napríklad zástupcovia z Česka na strojoch L-159 ALCA, rakúsky tím The Flying Bulls na historických lietadlách, ale aj helikoptére s pilotom Felixom Baumgartnerom. Belgicko reprezentovali stíhačky F-16 a naši susedia z Poľska potešili divákov displayom na MiG-15 či na PZL-130, ktoré pilotujú zástupcovia Orlik teamu. K slovenskej klasike patrili vystúpenia Očovských Bačov, UH-60M, L-29 Delfín aj C-27 Spartan. Tohtoročným lákadlom na SIAF-e boli aj lietadlá z Česka Hawker Hurricane , W3A Sokol či L-39 NG. Už tradične divákom vyrazil dych svojou šou Zoltan Veres z Maďarska. Taliansko reprezentovali stíhačky Eurofighter F-2000 Typhoon, T-346 a samozrejme fenomenálni Frecce Tricolori.

Trnavské rádio Tak akorát 2024

SIAF v znamení výročí

Tento rok patril SIAF nielen skvelým akrobatickým vystúpeniam či prezentácii lietadiel na zemi, ale aj významným výročiam leteckých kapacít. Tých bolo hneď niekoľko: 60. výročie talianskej akrobatickej skupiny Frecce Tricolori, ktoré oslávili s nami na Slovensku, slovenská akrobatická skupina Biele Albatrosy, ktorá by v tomto roku oslavovala 30. výročie vzniku, ale aj Očovskí Bačovia, ktorí oslavujú 40. výročie a stále nás tešia svojimi kúskami na oblohe, a v neposlednom rade majú výročie aj samotné Medzinárodné letecké dni SIAF, ktoré sú najväčším leteckým sviatkom v roku. „Toto výročie sme oslávili na letisku Kuchyňa/Malacky, ktoré bolo pre nás oproti leteckej základni Sliač nové. Návštevníci si však celý priestor pochvaľovali, pretože lietadlá rolovali na dráhu popred divákov, a tak si mohli všetci užiť naozaj jedinečnú krásu strojov, ktoré boli pri nich naozaj veľmi blízko,“hovorí riaditeľ MLD SIAF Hubert Štoksa.

Opatrenia a SIAF

Oba dni Medzinárodných leteckých dní SIAF 2021 sprevádzali prísne opatrenia nariadené Úradom verejného zdravotníctva. Organizátori zabezpečili dostatočné množstvo dezinfekcie a rešpektovali všetky aktuálne platné nariadenia. Dodržať všetky pravidlá sa podarilo organizátorom vďaka ústretovým a disciplinovaným návštevníkom, ktorí boli vopred informovaní o rozdelení do sektorov a boli im zabezpečené rovnaké služby v zóna OTP, aj v zóne pre očkovaných. Najväčšie letecké podujatie ľuďom po minuloročnej prestávke chýbalo, zostali mu verní a potvrdzujú to aj čísla návštevnosti. Cestu sa letisko Kuchyňa/Malacky meralo za obidva dni dokopy 35 000  návštevníkov. „Som nadšený, že leteckí fanúšikovia tento víkend na letisku Kuchyňa/Malacky oslávili naše 10. výročie. Ďakujem im, ale najmä všetkým partnerom a Ministerstvu obrany a som rád, že sa toto podujatie mohlo uskutočniť, “uzatvára riaditeľ MLD SIAF Hubert Štoksa, s tým, že na ďalší ročník našich leteckých dní sa môžete tešiť už 27.-28. augusta 2022, opäť na letisku Kuchyňa/Malacky.

MLD SIAF 2021 v číslach:

  • počet návštevníkov sobota: 5 000 OTP, 15 000 očkovaní
  • počet návštevníkov nedeľa:  4000 OTP, 11 000 očkovaní
  • počet zúčastnených krajín: 13
  • celkový počet účastníkov : 600
  • počet lietadiel na zemi: 44
  • počet lietadiel vo vzduchu sobota: 41
  • počet lietadiel vo vzduchu nedeľa: 54 (započítané aj odlety lietadiel)
  • počet letových ukážok za sobotu a nedeľu dokopy: 95 + Úvodný prelet VzS, kde bolo dokopy 16 lietadiel
  • počet akreditovaných novinárov: 98

.
Toto je čítané

Novým generálnym riaditeľom BVS sa stal Ladislav Kizak

Novým predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) sa stal…

BM Záhada Vedy