Presne po dvadsiatich rokoch, 30.XII.2009 sa opäť uskutočnil v Moravskom Svätom Jáne spomienkový „Pochod slobody k rieke Morava“. Najskôr budem citovať článok v týždenníku Záhorák z 11.I.1990. „ K rieke Morave, ktorá bola pre nás neviditeľná od Kútov po Bratislavu, sa vybrali na sklonku roka 1989 Záhoráci, aby znova nadviazali na staré susedské tradície. Vyše kilometra dlhá stuha nadšencov /asi 15 000 ľudí/sa tiahla z Moravského Jána po Moravu.
Organizáciu veľmi dobre zvládli členovia VPN Mor.Sv.Ján. Nad hlavami pochodujúcich viali zástavy a transparenty, pozdravujúce susedov v Rakúsku. MUDr Ivan Staňo , predstaviteľ VPN privítal na našom brehu rakúsku delegáciu prevezenú na člne, ktorú viedol starosta Hohenau pán Gajda, chlebom , soľou a slivovicou. Príhovory boli srdečné a úprimné.Účastníci pochodu svojím podpisom vyjadrili súhlas s tým, aby na tomto mieste čoskoro preklenul rieku Moravu most“.

Toľko z novín spred 20-tich rokov.

Teraz sa už delegácie Hohenau a Moravského Svätého Jána zišli v strede mosta, ktorý preklenul rieku. Atmosféra podujatia bola tak ako pred rokmi veľmi srdečná. Starostovia obcí páni Róbert Freitag a Ing.Vladimír Škrabák za zvuku fanfár sa ponúkli symbolicky chlebom a soľou, potom samozrejme všetci navzájom i slivovicou. Podujatie spestrili slovenské ľadové medvede i s jednou ženou, ktorí si zaplávali v ľadovej Morave. Asi 200 účastníkov podujatia potom na brehu Moravy strávilo dve hodiny v srdečných rozhovoroch pri šálke teplého grogu a reprodukovanej hudby.

Dobrí susedia by mali žiť vedľa seba v pokoji a mieri a toto koncoročné podujatie to len potvrdilo, vďaka ľuďom, ktorí sa tohoto pochodu zúčastnili.

Škoda len, že 5 km cesty k Morave nám znepríjemňoval odpad, vyhádzaný vodičmi při ceste. V tomto smere sa musíme ešte veľa učiť od našich susedov.

Pridaj komentár

.
Toto je čítané

Trnavskej župe sa darí dobre hospodáriť, dlh sa postupne znižuje

 V stredu (15.5.) bolo na programe 12. riadne zasadnutie Zastupiteľstva TTSK. Témou…

20 rokov