Nástup zimného času na spadnutie, slnka málo, déčko na nule. To sa potom netreba diviť, že sa kde-kto správa ako mešuge. A nemusí byť za tým vždy len snaha upútať pozornosť. Môže to byť normálna diagnóza. O Münchausenovi alebo Štokholmskom syndróme ste už asi počuli. Existujú však aj iné, niektoré menej, iné viac vážne, ktoré sa už doktorom podarilo popísať.

Svätý z Jeruzalema
Stretli ste sa už s niekým, kto sa po návšteve izraelského pútnického miesta začal správať troška výstredne? Napríklad prijal židovské meno, začal sa obliekať do bielych hábov, na počkanie recitovať biblické texty a možno sa aj skromne prehlásil za mesiáša?

Ide o psychologickú poruchu Jeruzalemský syndróm, ktorá sa manifestuje ako reakcia na silný spirituálny zážitok po návšteve niektorého z izraelských pútnických miest a fakt existuje. Až 90 % popísaných prípadov sa vyskytuje medzi kresťanmi, pričom 7 z 10 pacientov bývajú ženy.

Podľa záverov výskumu zameraného na psychiatrické a behavoriálne aspekty tohto syndrómu z Brown University sa väčšina “pacientov”, ktorí dovtedy žiadnou psychickou poruchou netrpeli, väčšinou zrovná sama. Trvá to cca 7 dní od ukončenia pobytu v svätej zemi a návratu do reality. V prípade slovenských turistov to bude po obzvlášť tvrdej konfrontácii so slovenským zdravotníctvom trvať ešte kratšie…

Bacha na Paríž
Chytá sa tam Parížsky syndróm a nesúvisí s nadmernou konzumáciou Parížskeho šalátu. “Parížák” podľa hlásení japonského veľvyslanectva vo Francúzsku postihuje tak zo 20 Japoncov ročne.

Ide o jedincov, ktorí sa pri konfrontácii s toľkou nádherou, totálne odlišnou kultúrou a jazykom dostanú do stavu depersonalizácie (nevedia, kto sú), derealizácie (ani kde sú), somatizujú tachykardiu sprevádzanú dýchavičnosťou, potením a halucináciami, či inými prejavmi psychózy.

Podobne ako reakcia na majonézu má však aj Parížsky syndróm tendenciu vyšumieť, akonáhle sa očarený jedinec pár dní povozí doma v čistom japonskom rýchlovlaku, ktorý príde na pikosekundu presne.

Mimozemský prízvuk
Keď ste ešte včera mali normálneho muža, ale dnes od rána na vás rozpráva s indickým prízvukom ako Dr. Rajesh Koothrappali, sú len dve možnosti. Buď na vás testuje novú metódu zvádzania a do päť minút to skončí výbuchom smiechu, alebo ho hneď berte k doktorovi.

Syndróm cudzieho prízvuku vzniká pri poškodení časti mozgu, ktorá riadi reč. Na vine môže byť mŕtvica, náhle prekonaná trauma, nádor alebo iné neurologické poruchy, ako je napríklad roztrúsená skleróza.

Napriek tomu, že syndróm cudzieho prízvuku môže mať na prvý pohľad zábavné prejavy, je to s prihliadnutím na spúšťač samo o sebe dosť vážna diagnóza, ktorá sa lieči dlhodobou rečovou terapiou a ani tá sa nemusí vydariť.

XXL králik
Decká žijú vo vlastnom svete fantázie a zvyknú si strašne vymýšľať. Ak sa však súčasťou detských výmyslov stanú migrény spojené s nesprávnym vnímaním veľkosti objektov alebo vzdialeností, môže ísť o Syndróm Alenky v krajine zázrakov, alebo tzv. Toddov syndróm.

Podobne ako rozprávková Alenka, ktorá zažíva dobrodružstvá spojené s magickou transformáciou vlastnej veľkosti, bude mať dieťa s týmto syndrómom počas halucinačnej fázy pocit, že niektoré objekty sú neprimerané veľké alebo malé, prípadne nesprávne vnímať ich vzdialenosti.

Najčastejšie sa syndróm manifestuje u detí s migrénami alebo iným neurologickým ochorením v nábehovej spánkovej fáze. Samotný syndróm sa nelieči, lieči sa primárne neurologické ochorenie, preto pri halucinácii, ktorá môže trvať od 5 do 20 minút bude pre dieťa najlepšou úľavou upokojujúca prítomnosť rodiča.

Smutný život ryby
Pokiaľ ste si nezabudli vo vrecku otvorenú konzervu so sardinkami, nepoužívate parfum s názvom “Rybí trh intense” a napriek tomu z vás stále cítiť rybičky, asi ste stali obeťou zle zreagovaného genetického materiálu a rozvinul sa u vás Syndróm rybieho zápachu.

Túto dedičnú metabolickú poruchu vyvoláva nedostatok enzýmu, ktorý zodpovedá za rozklad trimetylamínu (TMA) – chemického vedľajšieho produktu trávenia bielkovín, čo vyvoláva zápach moču, potu a dychu podobný rozkladajúcim sa rybám.

Liek na to neexistuje, symptómy sa však dajú potlačiť dodržiavaním TMA diéty – žiadne strukoviny, orechy, vajcia a vybrané druhy mäsa, vrátane rýb. Bude to smutný život. Ale snáď sa budete aspoň dobre cítiť vo vode.

Vybuchne vám z toho hlava?
Pocit, že nám exploduje hlava už asi zažil každý. Ale už sa vám niekedy stalo, že by sa vám v nej ozývali výstrely, výbuchy alebo búchali činely? Syndróm explodujúcej hlavy (EHS) je porucha spánku definovaná príhodami, ktoré sa zvyčajne vyskytnú v prechodnej fáze medzi spánkom a bdelosťou.

Účinkujú v nich vymyslené zvuky alebo vnemy, ktoré vytvárajú dojem hlasného výbuchu a možno aj záblesku svetla v hlave. Nespôsobuje to fyzickú bolesť ani opuch, príznaky sú však desivé a navyše vám nedovolia zaspať.

Výskyt syndrómu sa dáva do súvisu s nespavosťou, zlou spánkovou hygienou a určitými typmi úzkosti. Podobne ako pri iných syndrómoch, terapia spočíva v upokojení „že ste absolútne normálny” a liečením primárneho problému. Na druhej strane… ušetríte pri tom za Netflix.

Pomoc z lekárne
Čaká nás dlhé obdobie krátkych dní, dlhých večerov a pochmúrnych nocí s pestrou a lákavou ponukou blbej nálady, úzkostí, nespavostí a zárodkov depresií. Správna životospráva, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, dobrá spánková hygiena a vyvážený prísun vitamínov nám pomôžu im predísť. Zastavte sa u nás v lekárni, spoločne nájdeme vhodný mix vitamínov a výživových doplnkov, s ktorými prečkáme zimu zdraví, energeticky a metabolicky vyrovnaní a ešte aj v dobrej nálade.

Váš Lekárnik


.

INAT Rezanie laserom