Začiatkom decembra vykonal vyhľadávač Google ročné zúčtovanie a celému svetu vyklebetil, čo na ňom ľudia najviac hľadali. Výsledky rozdelil do kategórií a vyšiel mu z toho celkom zaujímavý zoznam trendov charakteristických pre rok 2021. A je nad sérum jasnejšie, že jeden takýto rebríček sa týkal aj kozmetiky.

Pri jeho reporte sa globálna vyhľadávacia lišta nesústredila ani tak na konkrétne produkty, ako skôr na kozmetické témy, ktoré jej užívateľov zaujímali najviac. A vedieť toho chceli skutočne dosť. Napríklad, aký účinok má niacínamid, v akom poradí vrstviť omietky na pleť, čo s čím nekombinovať a čomu sa pre podozrenie z karcinogénnych účinkov vyhnúť úplne. Pripravení? Začíname s otázkami, ktoré v roku 2021 ľudia najčastejšie ťukali do Google Search Bar v presvedčení, že im poskytne útechu a uspokojivú odpoveď.

Ktoré pleťové prípravky sa nemajú miešať?

Na zlaté priečky v obľúbenosti medzi anti-age produktami sa tento rok nesporne vyškriabal retinol. Došiel, zažiaril a spôsobil veľa komplikácií tým, ktorí si poriadne nenaštudovali, ako ho správne používať. Tí potom položili vo vyhľadávacej lište základy pre jeden z najvyhľadávanejších dopytov, “nezlučiteľné kozmetické produkty”.

V prípade retinolu im Google ponúkal napríklad odpoveď dermatologičky Avy Shambanovej, ktorá varovala pred miešaním retinolu s exfoliantami obsahujúcimi hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny, ako je napríklad kyselina salicylová, pretože sa potom budú šúpať ako užovky v jeseni (trocha inými slovami).

Podobne neodporúčala prípravky s vysokým obsahom retinolu alebo dokonca čistý retinol miešať s vysušujúcimi tonermi, adstringetami a čistiacimi produktami určenými pre mastnú pleť. Rovnako sa pri aplikovaní retinolu treba vyhnúť súčasnému používaniu niacínamidu a vitamínu C, môžu totiž spôsobiť začervenanie pokožky.

Tip na výrobok z našej lekárne:

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa La Roche-Posay International (@larocheposay)

Ako účinkuje niacínamid?

Niacínamid toho dokáže fúru: pomáha sťahovať póry, bojuje proti známkam starnutia, zosvetľuje tmavé škvrny, potláča akné a zároveň dokáže pokožku zvlhčiť. Mladšia a sviežejšia pleť sú dva najčastejšie atribúty, ktoré uvádzajú spotrebiteľské recenzie.

Tip na výrobok z našej lekárne:

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vichy Laboratoires (@vichylaboratoires)

V akom poradí aplikovať výrobky na pleť?

Povedzme si to úprimne, čím sme starší, tým viac máme v pleťovke uložených peňazí. Aby sa investícia zhodnotila, je potrebné používať ju pravidelne a v správnom poradí. Všeobecné pravidlo hovorí “od najredšieho po najhutnejší”. Začína sa teda prípravkom na umývanie pokožky tváre (pena, krém, emulzia), potom nasledujú exfolianty (pílingy, mikrodermabrázie), pleťové čistiace mlieka, vody, tonery a esencie a výrobky určené špeicálne pre očné okolie. Potom príde na rad sérum a nakoniec pleťový krém. Hallelujah. Ak ste začali okolo 20.00, do polnoci máte vymaľované.

Tip na výrobok z našej lekárne:

 

Ktorým zložkám sa pri ošetrení pleti vyhýbať?

Rozhodnutie, ktorým zložkám sa pri výbere pleťovej kozmetiky chcete vyhnúť, nebude úplne jednoduché zaviesť do praxe. Hlavne preto, že niektorí výrobcovia si obzvlášť dávajú záležať na tom, aby ich obaly boli pekné a dospeli k presvedčeniu, že najviac ich špatia čitateľné texty. Kto nenosí v kabelke lupu, vie… Pre poriadok je však dobré si to zopakovať a zapísať za uši. Kozmetika, ktorá z dlhodobého hľadiska nepredstavuje riziko pre vaše zdravie by nemala obsahovať: parabény, ftaláty, benzofenoly a cyklické silikóny. Plašia sa z nich hormóny. V poslednej dobe sa na čiernu listinu dostal aj mastenec, podľa zistení FDA obsahuje troška azbestu.

Tip na výrobok z našej lekárne:

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nuxe CZ & SK (@nuxe_czsk)

Všetko o vitamíne C

V súvislosti s vitamínom C googlili užívatelia najčastejšie tieto dve otázky: Kedy používať vitamín C v bežnej starostlivosti o pleť? Aké sú účinky vitamínu C na pokožku? Odpoveď na prvú je jednoduchá: kedykoľvek. Na aplikáciu antioxidantu neexistuje nevhodný čas. Z praktických dôvodov je však vhodné ho zakomponovať do rannej a večernej kozmetickej rutiny – po umytí tváre, vyčistení pleti a aplikácii tonika.

Pozitívne účinky vitamínu C na pleť by vydali na telefónny zoznam, preto sa obmedzme na tie najdôležitejšie – stimuluje produkciu kolagénu pre pevnú a pružnejšiu pokožku a bojuje proti známkam starnutia spôsobených znečistením a UV svetlom. Používať výrobky s obsahom vitamínu C odporúčajú aj dermatológovia, pričom je im v podstate jedno, či to bude sérum alebo hydratačný krém. V každom prípade máte hľadať výrobky s koncentráciou vitamínu C okolo 10 až 15 %.

Tip na výrobok z našej lekárne:

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Eucerin International (@eucerin_international)

Šťastný, veselý a zdravý!

Milí zákazníci. Prežili sme spoločne ďalší rok, ktorý bol v mnohých ohľadoch náročný. Napriek tomu sme radi, že sme tu mohli byť pre vás. Prajeme vám, aby rok, ktorý sa chystá prísť – a on príde, to je jedna z nemenných istôt, ktorú máme, bol lepší, prajný, plný hojnosti, pozitívnych zážitkov a najmä pevného zdravia.


.

Osobnosti kraja BSK