Holíčan Matúš Bubeník, jeden z pätice Slovákov s 230 cm na konte, zavesil tretry na klinec: Svoje som si už odskákal.

Ilustračné foto: Matúš Bubeník

Článok vyšiel na webe Atletika.sk (krátené)

Bola to skvelá jazda, ďakujem za ňu všetkým, ktorí ste boli jej súčasťou! – napísal deň pred koncom roka 2021 na svojom facebookovom profile výškar Matúš Bubeník. Tridsaťdvaročný Holíčan žijúci v Prahe – podobne ako pred ním Iveta Putalová, Lucia Vadlejch a Matej Tóth – ukončil vrcholovú atletickú kariéru.

Bubeník patril viac než desaťročie do absolútnej slovenskej špičky, dlhé roky bol aj slovenská jednotka. Je jeden z pätice slovenských rodákov, ktorí pokorili hranicu svetovej extratriedy 230 cm.

„Svoje som si odskákal, nastal čas rozlúčiť sa a oddýchnuť si od atletiky,“ poznamenal realisticky Matúš Bubeník. „Posledný rok už bol trápenie sa, vytratila sa radosť. Chcem na atletiku spomínať v dobrom, prípadná ďalšia vytrápená sezóna by mi k tomu asi nepomohla. Ostávam však v prostredí športu, ale momentálne mimo atletiky.“

Malavké pohľady Knihy.Zahori

Matúšovo osobné maximum bolo 231 cm zo 4. februára 2015 na Banskobystrickej latke. Magickú métu 230 cm prekonal dovedna štyrikrát, okrem osobáku skočil ešte tri razy 230 cm – vždy v hale (27. 1. 2015 Ostrava, 4. 2. 2016 Banská Bystrica, 27. 1. 2018 Hustopeče). Pod holým nebom sa dostal na 229 cm 2. augusta 2015 v Banskej Bystrici.

Foto: Pavol Uhrin

Bubeníkovo posledné vrcholné podujatie boli halové ME 2019 v škótskom Glasgowe, kde skončil výkonom 225 cm desiaty. Doplatil na to, že ponad 225 cm sa dostal až na tretí pokus. Ak by túto výšku zdolal na hneď na prvý raz, postúpil by do finále. Inak, v troch zo štyroch štartov na HME mal Matúš smolu. V Prahe 2015 skončil deviaty, jediné miestečko za finálovou osmičkou ako prvý nepostupujúci. V Belehrade 2017 zasa skončil piaty zhodným výkonom 227 cm ako bronzový Bielorus Seliverstov. No a ako sme už spomenuli, v Glasgowe 2019 skočil rovnako (225 cm) ako sedem z osmičky finalistov, no na pokusy nepostúpil…

V živote treba mať trochu šťastia. Ja som ho mal v tom, že som mal okolo seba skvelých ľudí – trénerov, ktorí sa o mňa starali ako o svojho, kamarátov, s ktorými nebola nikdy nuda, najlepších fanúšikov, a za chrbtom najsilnejšie stredisko na Slovensku #duklabanskabystrica. A ešte jedna motivačka pre mladých: šport je najlepšia cesta, ako spoznať kamarátov na celý život, cestovať a zabávať sa, učiť sa disciplíne a pritom sa baviť. Tak do toho!“ – lúčil sa na facebooku Matúš Bubeník.


.

Lapková patrola