Trnavský samosprávny kraj začal na jeseň 2021 s obnovou značenia na 250 kilometroch existujúcich cykloturistických trás. Navyše značenie pribudne až na 50 kilometroch trás. Na tento účel je vyčlenených takmer 68-tisíc eur.

Cykloturistika je výbornou formou cestovného ruchu a prirodzenou súčasťou zdravého životného štýlu. Preto jej podmienky v Trnavskom kraji neustále zlepšujeme. Pred koncom roka sme začali s obnovou značenia na existujúcich trasách a vyznačíme až 50 kilometrov novo povolených trás. Pribudnú smerovníky, tabule či veľkoplošné mapy, ale aj servisné cyklostojany a ďalšie prvky modernej cyklistickej infraštruktúry,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Z existujúcich cykloturistických trás prejde obnovou napríklad Dunajská cyklistická cesta, Moravská cyklistická cesta, Záhorská cyklomagistrála, a rovnako aj Štefánikova cyklomagistrála. Obnovené bude aj značenie vedúce ku zrúcanine kostola a kláštora Katarínka pri Dobrej Vode. Župa vyznačí novo povolené cykloturistické trasy na hrebeni Inovca v úseku z Havrana do Hlohovca alebo na dvoch úsekoch nového vedenia Záhorskej cyklomagistrály z Rybiek do Senice a z Holíča do Búdkovian.

Plocha draka Knihy.Zahori

„Práce sú rozdelené na tri etapy. V tej prvej, ktorá je už hotová, sme zmapovali cykloturistické trasy a spracovali dokumentáciu s príslušnými povoleniami. Momentálne prebieha druhá fáza, teda samotná realizácia značenia. V záverečnej fáze začiatkom roka 2022 prebehne aktualizácia máp a trás v textovej a grafickej podobe. Výsledok bude širokej verejnosti k dispozícií aj v elektronickej verzii,“ priblížila cyklokoordinátorka Trnavského kraja Silvia Szokolová s tým, že župa na projekte spolupracuje so Slovenským cykloklubom.

Na značenie ďalších cykloturistických trás na území TTSK v roku 2022 župa vyčlenila z rozpočtu sumu 95-tisíc eur. Pôjde napríklad o značenie na cyklotrase SacraVelo, ktorá spája kompu v Kyselici s centrom obce Báč. Aj takto bude kraj smerovať turistov k sakrálnym pamiatkam v jedinečnom okolí Dunaja a zároveň podporovať rozvoj pohraničného regiónu.

Zoznam existujúcich cykloturistických trás na Záhorí, na ktorých bude obnovené značenie:

  • Štefánikova cyklomagistrála 40,4 km
  • Moravská cyklistická cesta 40,1 km
  • Záhorská cyklomagistrála (Holíč – Rybky) 29,8 km
  • Senica – Vrbovce 17,8 km
  • Skalica – Perúnska Lúka 7,5 km
  • Baťov kanál – Skalické rybníky 5,3 km
  • Skalica – Sudoměřice 2,7 km

Zoznam novo povolených cykloturistických trás na Záhorí, ktoré budú vyznačené:

  • Nové vedenie Záhorskej cyklomagistrály (Rybky – Senica) 8,9 km
  • Nové vedenie Záhorskej cyklomagistrály (Holíč – Búdkovany) 5,4 km
  • Spojka na Kunov 1,2 km

.
Toto je čítané

Susedský festival Láskavá Stupava prinesie súdržnosť i prepájanie komunít

Susedský festival Láskavá Stupava prepojí v sobotu (25. 5.) obyvateľov, mimovládne organizácie,…

20 rokov