,Moravský Svätý Ján zdraví Hohenau“ – transparent s týmto nápisom niesli pred dvadsiatimi rokmi obyvatelia Moravského Svätého Jána k hraniciam s ostnatými drôtmi, ktoré ich obec oddeľovali od rakúskej obce Hohenau. Už túto stredu 30.12. si túto dojemnú časť histórie pripomenieme.
Dostať sa v období budovania socializmu z Moravského Jána do Hohenau bolo možné len na špeciálne povolenie. Most cez rieku Moravu neexistoval, jedinou možnosťou boli člny. Väčšina občanov sa však nedostala ani k samotnej Morave, pretože hneď za miestnym družstvom začínalo prísne strážené hraničné pásmo. Po páde komunistického režimu sa obyvatelia oboch obcí mohli konečne slobodne stretnúť, objať a potriasť si rukami ako dobrí susedia.

Pri príležitosti 20. výročia pádu železnej opony obec Moravský Svätý Ján, Gemeinde Hohenau an der March, Záhorské múzeum Skalica a Museum Hohenau an der March pripravili spomienkové podujatie nazvané ,,20 rokov po – 20 Jahre danach“, ktoré sa uskutoční na oboch stranách Moravy. Podujatie vyvrcholí 30. decembra o 14. hodine stretnutím pri rieke Morava, na ktorom sa zúčastnia predstavitelia aj občania oboch obcí.

Stretnutie účastníkov pochodu bude 30.12. o 12 hodine pred Kultúrnym domom v Moravskom Svätom Jáne. Odkiaľ sa účastníci vydajú pešo smerom k rieke Morava. O 14 hodine sa stretnú starostovia oboch obcí na moste cez rieku Morava. Podujatie vyvrcholí Ľadovými medveďmi, ktorí preplávajú cez rieku Morava.

Srdečne všetkých pozývame na stretnutie.

Foto: Mudr. O. Šimek Časť článku prevzatého z partnerského tyždenníka Zahorák.

Pridaj komentár

.

Trnavské rádio Tak akorát 2024