V Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, budú vystavovať diela zreštaurované v roku 2021. TASR o tom informovala Zuzana Dohnalová zo záhorskej galérie.

Z depozitára Záhorskej galérie Jána Mudrocha bola v roku 2021 zreštaurovaná maľba s názvom Portrét generála grófa Jozefa Quadányiho. “Ten pochádza z obdobia medzi rokmi 1783 až 1801 a jeho autorom je neznámy umelec. Zreštaurovaných bolo aj šesť figurálnych kresieb z 50. rokov 20. storočia od Jána Mudrocha,” uviedla Dohnalová.

Reštaurátorský prieskum diela Portrét generála grófa Jozefa Qudányiho zahŕňal nedeštruktívne metódy prieskumu. “Ďalšími postupmi reštaurovania boli dezinfekcia, fixácia povrchu farebnej vrstvy, dubláž – podlepenie novým plátnom, tmelenie, fixovanie, retuš – čistenie ozdobného rámu, oprava či úprava pôvodného rámu,” informovala Dohnalová.

Výstava zreštaurovaných umeleckých diel bude sprístupnená 28. januára a návštevníci si ju budú môcť pozrieť vo foyeri Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici do 22. mája.


.

INAT Rezanie laserom