Hovorí sa, že správny čas na večerné čistenie pleti je v okamihu, keď zhodíme podprsenku. Kedy je však ten vhodný čas dopriať prsiam voľnosť a patrí sa to vôbec?

Stalo sa vám už niekedy, že ste prišli v sobotu poobede na kávu ku kamarátke a ona sa vám ospravedlnila, že vás víta bez podprsenky? Nie hore úplne bez, len bez onoho kúska spodnej bielizne pod tričkom, bez ktorého si akosi nevieme predstaviť promenádovať sa verejne.

Nech je to akokoľvek zarážajúce, aj táto zjavne nenápadná historka poukazuje na skutočnosť, že ešte aj v roku 2022 sa nám zdá neprirodzené dopriať svojim prsiam „day off”. Namiesto tlačenia ich do kostíc, braletiek, športových podprseniek alebo push-upiek im dopriať troška voľnosti bez toho, že by nám za to hrozilo pohoršenie alebo nedajbože obvinenie z provokácie.

Biela alebo čierna?
Samo o sebe je až groteskne absurdné, koľko času a energie v dejinách módneho stylingu sa vynaložilo na rozlúsknutie rébusu, či pod bielu blúzku patrí čierna podprsenka alebo biela. Ani po niekoľkých desiatkach rokov na to neexistuje relevantná odpoveď, tak ako neexistuje relevantná odpoveď na to, či bolo skôr vajce alebo sliepka. Zato všetci majú jasno v tom, že keď žena pod zvrchným oblečením nemá preukázateľne podprsenku, dopúšťa sa tým neodpustiteľného faux pax. Ak teda práve nie je modelka na prehliadkovom móle alebo nepózuje na titulke Sports Illustrated. Veď kto to kedy videl, aby prsia nedržali na mieste alebo sa nedajbože ukázali bradavky?!

#freethenipple
Braless, No Bra alebo #freethenipple aktivizmus sú aktivistické hnutia, ktoré hovoria o práve ženy nenosiť podprsenku a venujú sa propagácii tejto témy. Väčšina z nich sa objavila ako reakcia na body shaming známych osobností, ktoré boli vo svojom voľnom čase a v neformálnom oblečení pristihnuté bez podprsenky. A bulvár mal hneď o čom písať. Posolstvo majú všetky rovnaké: Každá žena má právo sama sa rozhodnúť, či podprsenku bude nosiť bez ohľadu na to, čo si o tom myslí spoločnosť. Ako to však vyzerá zo zdravotného hľadiska? Je rezignovanie na nosenie podprsenky zdravé, alebo si tým zarábame na psie uši?

Morfológia prsníka
Pripomeňme si, z čoho sa naše prsníky skladajú. Z veľkej časti ide o mliečne žľazy obklopené tukom a spojivovým tkanivom. Spojivové tkanivo je u žien prirodzene mäkké, aby sa dokázalo prispôsobiť potrebám tehotenstva, za ním sa nachádza prsný sval. Úlohou podprsenky je byť oporou pre tukové a spojivové tkanivo a to najmä vtedy, ak príroda ženy obdarila veľkorysým poprsím.

Bez podprsenky

Čo sa udeje, keď podprsenku odložíme aj počas pracovného dňa? Francúzske štúdie potvrdzujú, že na prsia to môže mať priaznivý účinok, pretože sa prirodzene začne zapájať prsné svalstvo a aktivuje sa spojivové tkanivo. Naopak, keď si svalstvo zvykne na podporu, prirodzene atrofuje a stráca svoju pružnosť. Z podobných dôvodov sa neodporúča ani každodenné nosenie športovej podprsenky.

Na druhej strane poukazujú najmä športoví lekári na to, že štúdia sa zameriavala predovšetkým na štíhle ženy s malým poprsím a nemožno ho automaticky paušalizovať na všetky ženské hrudníky. Predovšetkým ženy s bujným poprsím, tehotné ženy, ženy s nadváhou alebo v staršom veku by tak podľa nich mali svojim prsiam uľaviť a spevniť ich podprsenkou.

Visieť, či nevisieť?
Aké faktory teda rozhodujú o tom, či budú prsia odsúdené v boji s gravitáciou na prehru? Logicky je to primárne ich veľkosť. Veľké prsia sú ťažšie a musia „zniesť viac”, preto rýchlejšie strácajú pevnosť a nosenie podprsenky sa im aj vyplatí, aj je často nevyhnutné.

K slovu však prichádza aj genetika, preto zamerajte pozornosť na vetvu svojej rodiny po praslici. Ak ich má prababka do pol pása, babka do pol pása a mama tiež, ste ďalšia v rodokmeni. Ďalej si skontrolujte stehná a paže. Ak sa tam už teraz črtá mäkké tkanivo, bude aj to prsné náchylné sa opustiť.

Všetky zle rozdané karty však, ako inak, dokáže čiastočne ovplyvniť životný štýl, ku ktorému patrí pravidelný šport zameraný na spevnenie horných partií a dobrý pitný režim.

Podpora aj z lekárne
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí…” hovorí jedno staročeské príslovie. Našťastie to o pevných prsiach neplatí. Na udržanie pružnej pokožky dekoltu a spevnenie pŕs existuje množstvo výživových doplnkov, spevňujúcich krémov a gélov. Zastavte sa u nás v lekárni a my vám diskrétne poradíme. S podprsenkou aj bez.

Váš lekárnik


.
Toto je čítané

Kedy je pružná lepiaca malta nenahraditeľná?

Pri lepení obkladov či dlažby sa určite oplatí nepodceniť výber vhodného lepidla.…

BM: Ustekana sobota