Zdolať na bicykli 130 km za menej ako 9 hodín to bola výzva pre viac než štyri desiatky cyklistov, účastníkov 12. ročníka Memoriálu Petra Patscha ktorý odštartoval v sobotu (28.5.) z Malaciek.

Záhorácke bory, vŕšky aj doliny sprevádzali vytrvalcov medzi ktorými nechýbali ani zástupcovia Trenčianskeho samosprávneho kraja, vrátane jeho predsedu, na trase k Mohyle M. R. Štefánika na Bradle cieľu prvej polovice ich snaženia. Odmenení pôsobivým výhľadom a občerstvením na chate Bradlo rozkrútili opäť pedále svojich bicyklov do cieľa v Malackách, kde na nich čakal chutný poľovnícky guláš, účastnícke tričko a bohatá tombola. Svojimi výkonmi sa tak priblížili k výkonom Petra Patscha ktorý na svojich cyklo – expedíciách dokázal, že pre dosiahnutie náročného cieľa nie je rozhodujúce špičkové technické vybavenie či sila svalov, no najmä odhodlanie a vytrvalosť dosiahnuť svoj cieľ.

Nathaniel Knizkaren 2023

Podujatie sa uskutočnilo s podporou Trenčianskeho samosprávny kraja a Slovenského cykloklubu.

Kto bol Peter Patsch (*1953 – †2011)

Zanietený priaznivec cykloturistiky ako zdravého životného štýlu ktorého práve jeho osobné zdravotné ťažkosti  posadili do sedla bicykla. Ako predseda Slovenského cykloklubu Záhorák – Malacky sa aktívne podielal na podpore organizovanej cykloturistiky v regióne Záhoria. Spolupracoval v procese prípravy jednotného cykloturistického značenia na Slovensku a sám na Záhorí aj cykloturistické trasy vyznačoval.

V neposlednom rade sa však Peter Patsch počas 15 rokov aktívneho cykloturistického života zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti v oblasti expedičnej cykloturistiky na Slovensku. V rokoch 1996 – 2010 absolvoval 13 cykloturistických expedícíí pri ktorých strávil v sedle bicykla 777 dní a odkrútil 69 000 km.

Osudnou sa mu stala jeho 13. cykloturistická expedícia Slovakia Orient Egypt Tour 2011. Pri návrate z nej len 700 km od domova bol Peter Patsch v Bosnianskom Sarajeve účastníkom dopravnej nehody na následky ktorej po piatich mesiacoch zomrel.


.

Trnavské rádio Tak akorát 2024