Leto je už v plnom prúde, žiakom sa končí škola a mnohí z vás určite premýšľate, kam ísť na letnú dovolenku. Ak ešte nie ste rozhodnutí, máme pre vás tipy v Bratislavskom kraji. Čo tak leto na bicykli alebo na vode?

„Mnohí z vás si pravdepodobne nevedia predstaviť leto bez dovolenky pri mori. Je síce pravda, že more v našom kraji nemáme, ale všetko ostatné áno. Či už je to cykloturistika, splav, kúpanie, výlety po horách či hradoch, Bratislavský kraj ponúka nespočetné množstvo zaujímavých lokalít aj atrakcií. Tento rok vám odporúčam vyskúšať novinky – výlety autobusom. Vezmeme vás na výlet na bicykli či na posedenie do vinárstva, alebo vám zjednodušíme návrat zo splavu. Spoznáte nenáročné chodníčky borovicovými lesmi, či malebné povodia riek,“ uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.

Letná sezóna na Záhorí sa doteraz spájala s pojmom vlak Záhoráčik. Ten z dôvodu opravy železničnej trate nebude môcť tento rok premávať. Bez výletov na Záhorie ale nadšenci cykloturistiky, turistiky a rodinných výletov určite nezostanú.

Na výlet sa dá ísť aj autobusom a následne na bicykli. Trasa je takmer rovnaká ako jazdil vlak Záhoráčik. Bajkbus začína na bratislavskej stanici Nivy a pokračuje cez Stupavu až do Plaveckého Mikuláša. Jeho súčasťou je príves pre 30 bicyklov. Jazdiť bude pravidelne každý víkend a dni pracovného pokoja, a to až do konca septembra,“ vysvetlil František Stano, výkonný riaditeľ krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism (BRT).

Image title

Stráviť deň však môžete aj na vlnách Moravy. Splavovanie patrí k neopakovateľným zážitkom a stáva sa čoraz viac vyhľadávanou aktivitou. Zažiť vodné dobrodružstvo môže nielen partia kamarátov, ale aj rodiny s deťmi.

Najzaujímavejší úsek je od hraničného priechodu v Moravskom Svätom Jáne až po sútok s Dunajom pri Devíne. Scenériu celej trasy na oboch stranách dopĺňajú rybárske stavania a pri kompe Záhorská Ves – Angern an der March absolvujete prechod najzápadnejším bodom Slovenska. Neskôr sa vám vynorí pohľad na majestátne bralo hradu Devín, pod ktorým sa rieka vlieva do Dunaja.

Dovolenka v kraji má aj ekonomický rozmer. „Nákupom lokálnych produktov a využívaním lokálnych služieb podporíme zamestnanosť v regióne. Ak tu budeme aj dovolenkovať, naše peniaze ostanú práve tam, kde žijeme. Tam, kde ich najviac potrebujeme,” uzavrel Juraj Droba.

 


.

INAT Rezanie laserom