Každoročný súboj o titul Strom roka sa práve rozbehol! V ankete, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis, medzi sebou opäť súperí 12 finálových stromov z celého Slovenska. O tom, kto sa bude hrdiť prestížnym titulom a získa odborné ošetrenie, rozhodne verejnosť v hlasovaní počas leta na www.ekopolis.sk.

foto Martin Babarík

Hlasovanie verejnosti začína 1. júla a potrvá do konca septembra. „Tento ročník je pre anketu ozaj výnimočný, slávime 20 rokov, počas ktorých sa začala stromom venovať väčšia pozornosť, upozorňuje sa na ich význam, hodnotu a krásu. Každý rok počúvame stále nové príbehy, ktoré vypovedajú práve o vzťahoch medzi ľuďmi a stromami,“ hovorí Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Letokruhy ankety

V roku 2000 sa ochranári prírody v Čechách rozhodli usporiadať prvý ročník ankety o najsympatickejší strom. O dva roky sa súťaž dostala na Slovensko, od roku 2007 ju organizuje Nadácia Ekopolis. Dnes, o dve dekády neskôr, sa do súťaže každoročne zapája 16 krajín Európy a myšlienku podporujú stovky tisíc ľudí. A anketa strom roka na Slovensku prekročila druhé desaťročie. „Pri príležitosti jubilejného 20. výročia sme sa rozhodli predstaviť verejnosti všetkých doterajších víťazov ankety prostredníctvom výstavy fotografií. Vychutnať si ju môžu návštevníci Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici počas leta. Veríme, že povzbudíme u všetkých milovníkov stromov lásku k nášmu kultúrnemu a prírodnému dedičstvu,“ približuje Martina Hromadová. Súčasťou ankety aj naďalej ostávajú odborné ošetrenia stromov, septembrová súťaž pre školy, či ceny pre hlasujúcich v záverečnom žrebovaní.

Nathaniel Knizkaren 2023

Finalisti zo Záhoria

Hraničná hruška | Kúty / Borský Svätý Jur

Hruška sa nachádza na hranici kastra obce Kúty a Borský Svätý Jur. S najväčšou pravdepodobnosťou bola vysadená ako hraničný strom, pretože ďalej, popri toku rieky Myjavy, sa tu nachádzajú i ďalšie podobne staré plané hrušky. Strom je momentálne v periférii verejného záujmu, ale miestni vedia, že tam stojí od nepamäti a dáva nezabudnuteľný ráz priľahlej krajine. Tieň stromu je vítaný najmä v letnej horúčave. Na jeseň občianske združenie Pjekné mjestečko zbiera plody na znamenitú pálenku.

foto Martin Babarík

Druh: Hruška planý
Latinský názov: Pyrus Pyraster
Vek: 200 rokov
Obvod: 240 cm
Výška: 12 m
Lokalita: Za dedinou pri rieke Myjava, okres Senica, Trnavský kraj

Kresákova lipa | Senica

Podľa ostatných líp v Senici, ktorých vek vieme určiť, predpokladáme, že Kresákova lipa môže mať cez 200 rokov. Na mieste, kde bola vysadená, mal Cyril Kresák svoj dom a záhradu. Bol významnou osobnosťou, ktorá v Senici žila a pôsobila. Dnes už nie je po dome, ani záhrade žiadnej stopy. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia všetko pôvodné zmizlo a vybudovalo sa nové sídlisko. Akoby zázrakom stará lipa zostala zachovaná. Je nie len krásna, ale i plná života a je útočiskom pre množstvo iných tvorov. Taktiež je zapísaná v zozname pamätihodností mesta Senica. Všetko vďaka dobrým, snaživým ľuďom, ktorí si uvedomujú jej vzácnosť.

foto Martin Babarík

Druh: Lipa veľkolistá
Latinský názov: Tilia Platophyllos
Vek: 222 rokov
Obvod: 404 cm
Výška: 25 m
Lokalita: Senica, okres Senica, Trnavský kraj

Dračí dub | Lozorno

Strom dostal pomenovanie vďaka svojej mohutnosti a výzoru. Pripomína sediaceho draka a jeho kôra je drsná a zjazvená ako z bájnych súbojov drakov. Ale nikto sa ho nebojí. Skôr naopak! Každý sa v jeho blízkosti cíti bezpečne. Je ukrytý na malom vŕšku v lese, po stáročia chráni miestnych – od prvých osadníkov, ktorí pomáhali pri stavbe neďalekého hradu Pajštún, cez obchodníkov a prisťahovalcov z Chorvátska. Dohliadal aj na vybudovanie úzkokoľajnej parnej lesnej železnice, ktorú však už dávno prežil. V jeho okolí aktuálne prebieha ťažba dreva. Snáď sa Dračí dub podarí zachrániť aj pre budúce generácie, aby aj oni mali možnosť objavovať jedinečnosť prírody a prchavý moment času zapísaný v jednom kmeni stromu.

foto Martin Babarík

Druh: Dub letný
Latinský názov: Quercus robur
Vek: 700 rokov
Obvod: 677 cm
Výška: 18 m
Lokalita: Les v katastri obce Lozorno, okres Malacky, Bratislavský kraj

Ako hlasovať?

Hlasovať je možné formou oficiálneho hlasovacieho lístka, ten je súčasťou letného vydania časopisu Krásy Slovenska. Hlasovať sa dá aj formou SMS správy, na webovej stránke alebo na sociálnej sieti Facebook. Slávnostné vyhodnotenie spojené s verejnou výsadbou stromov sa uskutoční na jeseň.

Zdroj: ekopolis.sk


.

Trnavské rádio Tak akorát 2024