Na Záhorí sa ochladí a očakávajú sa búrky s krúpami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa od piatka 15:00 do pondelka 18:00 pred dažďami s výskytom búrok vo všetkých okresoch na Záhorí – Skalica, Senica, Malacky.

Búrka v Senici 25.6. 2022 Foto: Martin Krúpa
Búrka v Senici 25.6. 2022 Foto: Martin Krúpa

Na Záhorí sa ojedinele očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 80 – 100 mm. Časť predpokladaných úhrnov môže spadnúť pri búrkach.

Tento úhrn zrážok predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Takisto od piatka 18:00 do soboty 6:00 je malá pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 30 mm / 30 min, s nárazmi vetra 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h) a s krúpami.

Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie.

Nathaniel Knizkaren 2023

Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a pod.).

Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.). Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie.

Krúpy môžu poškodiť vegetáciu. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.

Zdroj: SHMÚ


.

Trnavské rádio Tak akorát 2024