Senickí dopraváci riešia kolobežkára, ktorý vo štvrtok (18.8.) krátko pred obedom jazdil po obci Jablonica značne pod vplyvom alkoholu.

foto Polícia SR

Policajti počas služby zbadali na hlavnej ceste muža, ktorý počas jazdy náhle zišiel s e-kolobežkou mimo vozovku a spadol do trávy. Ihneď sa za ním rozbehli, aby mu poskytli potrebnú pomoc. Vzápätí však zistili, že muž nespadol kvôli nepozornosti ale kvôli tomu, že na e-kolobežku vysadol totálne opitý. Podrobili ho teda dychovej skúške, ktorej výsledok sa vyšplhal na 1,54 mg/l alkoholu. V prepočte je to neuveriteľných 3,21 promile.

Malavké pohľady Knihy.Zahori

Policajná hliadka mužovi ďalšiu jazdu zakázala. V súčasnosti policajti vykonávajú vo veci šetrenie, či vzhľadom na parametre stroja už nejde o elektrickú kolobežku ale o malý motocykel, na ktorý je potrebné príslušné vodičské oprávnenie. V prípade, ak sa táto skutočnosť potvrdí, budeme muža stíhať pre prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Polícia upozorňuje súčasných, ale aj budúcich majiteľov elektrických kolobežiek, aby sa uistili, či ich dopravný prostriedok spĺňa podmienky na to, aby na ňom mohli jazdiť aj bez vodičáku. V opačnom prípade už sú totiž považovaní za vodičov motorového vozidla a platia pre nich pravidlá ako pre vodičov áut.

Základné pravidlá pre e-kolobežku

  • nemôže mať sedadlo
  • ak ho má, je to malý motocykel jazdiť na ňom môžeš iba s vodičským preukazom
  • tie s rýchlosťou nad 25km/h sa nepovažujú za nemotorové vozidlo
  • viesť ich môžu iba osoby staršie ako 15 rokov
  • výnimka – deti do 15 rokov smú jazdiť, ale iba na cestičke pre cyklistov, poľnej, lesnej ceste a obytnej zóne
  • zdieľanú e-kolobežku môže viesť iba osoba nad 18 rokov

Záhorí.sk informovala policajná hovorkyňa Zlatica Antalová


.

INAT Rezanie laserom