Obec Lipov usporiadala počas uplynulého víkendu 13. ročník cestného behu Lipovská desiatka, ktorý bol 22. pokračovaním 14. ročníka Moravsko – Slovenského bežeckého pohára (MSBP) Rotor 2022. Až päť víťazstiev z desiatich kategórii dosiahli bežci zo Záhoria. Takúto úspešnú bilanciu dosiahnu len málokedy.

Miroslav Mikula (č.547)

Miro Mikula sa v tomto ročníku postavil na štart 21 krát a bolo z toho 21 víťazstiev. Nevyhral iba v Novej Lhote, keďže tam neštartoval. V rovnakom termíne totiž obhajoval prvenstvo na Malom Štrbskom maratóne vo Vysokých Tatrách.

Usporiadatelia prichystali bežcom okruh v uliciach obce, ktorý mužské kategórie absolvovali päťkrát. V absolútnom poradí bol najrýchlejší Lukáš Kučera z Brna, ktorý súčasne vyhral aj najmladšiu veteránsku kategóriu nad 40 rokov. Najrýchlejším Záhorákom bol Skaličan Jozef Jurčík, ktorý v kat. nad 40 rokov obsadil pódiové 3. miesto. Z víťazstva sa tešili veteráni Andrej Psota a Miro Mikula. Na stupňoch víťazov boli vo svojich vekových kategóriách aj Vojtech Stacha, Jozef Chrenka, Ferdinand Kocák a Ján Varmuža.

Záhorácke rádio 2024 01

Ženy a najstaršia mužská kategória veteránov nad 70 rokov absolvovala dva okruhy, ich celková dĺžka bola 4300 metrov. Medzi ženami vyhrala v absolútnom poradí Irena Pospíšilová z Drnovic. Najrýchlejšou Záhoráčkou bola 19 – ročná Simona Hrajnohová z Jablonice, ktorá dobehla v absolútnom poradí na 3.mieste ako víťazska hlavnej kategórie do 35 rokov. Hneď za ňou dobehla jej oddielová kolegyňa Mirka Zíšková, víťazka kat. nad 45 rokov. Neúčasť Marty Durnovej z Veselí využila Gabriela Urbanová z Gbelských Strýcov na svoje prvé víťazstvo v tomto ročníku v kat. nad 55 rokov. Na stupne víťazov sa postavili aj Silvia Javorská, Jiřina Holková a Margita Varmužová.

V mládežníckych kategóriách medzi juniormi vyhral Holíčan Adrian Duchoslav, dorastenci i starší žiaci mali rovnakých víťazov, u dievčat to bola Aneta Jancová z Myjavy, u chlapcov Holíčan Lukáš Vlček.

VÝSLEDKY
Muži do 40 rokov: 1. Peter Čudrnák, Kvetoslavov, 33:23 min., ..5. Peter Kolínek, Vrádište, 39:42, ..7. Ľubomír Konečný, Mor. Sv. Ján, 42:08, ..10. Tomáš Vintr, Junior Holíč, 43:47, ..12. Martin Kocák, Gbelskí Strýci, 46:50.

Muži nad 40 rokov: 1. Lukáš Kučera, Brno, 32:33, ..3. Jozef Jurčík, Skalica, 36:38, ..5. Pavol Masaryk, AK Senica, 39:11, 6. Peter Lisal, Chropov, 39:29, ..8. Ferdinand Brezovský, AŠK Skalica, 40:43, 9. Miroslav Daniš, Senica, 42:05, ..13. Martin Michálek, Skalica, 48:31.

Muži nad 50 rokov: 1. Andrej Psota, AŠK Skalica, 38:42, ..6. Milan Fabuš, Tomky, 45:28, 7. Ján Orth, Zohor, 46:06, 8. Dušan Kováč, Skalica, 47:34, ..10 Ján Rybnikár, Senica, 47:55, ..13. Pavol Mráz, Junior Holíč, 52:10, ..18. Ján Mareček, Senica, 62:07, na 5 km: 1. Alexander Gorbatenkov, Junior Holič, 23:14.

Muži nad 60 rokov: 1. Vladimír Cích, BA, 42:13, ..3. Vojtech Stacha, Šaštín, 57:04.

Muži nad 65 rokov: 1. Miroslav Mikula, Radošovce, 43:04, 2. Jozef Chrenka, AŠK Skalica, 44:54, 3. Ferdinand Kocák, Gbelskí Strýci, 45:21.

Muži nad 70 rokov: 1. Vladimír Varmuža, Hodonín, 19:03, ..3. Ján Varmuža, Brezová, 22:11, ..6. Miroslav Hajossy, Koválov, 26:54.

Ženy do 35 rokov: 1. Simona Hrajnohová, Jablonica, 16:44, 2. Silvia Javorská, 18:54, ..5. Mária Kolínková, obe Skalica 20:31.

Ženy nad 35 rokov: 1. Irena Pospíšilová, Drnovice, 16:15, ..4. Erika Farkašová, AŠK Skalica, 18:38, ..9. Katarína Petrášová, Brestovec, 20:32, ..12. Soňa Gorbatenková, Junior Holíč, 23:07.

Ženy nad 45 rokov: 1. Mirka Zíšková, Jablonica, 18:00, ..3. Jiřina Holková, Junior Holíč, 21:33.

Ženy nad 55 rokov: 1. Gabriela Urbanová, Gbelskí Strýci, 21:38, ..3. Margita Varmužová, Brezová, 24:57.

Juniori (roč. 03 a 04) na 1 km – dievčatá: 2. Sofia Gorbatenková, Junior Holíč, 7:13 min., ..4. Timea Michalovičová 2,006 ZF Malacky, 7:59, chlapci: 1. Adrian Duchoslav, Holíč, 4:59.

Dorast (roč. 05 a 06) na 1 km – dievčatá: 1. Aneta Jancová, Myjava, 5:58, 2. Simona Gorbatenková, Junior Holíč, 6:22, chlapci: 1. Lukáš Vlček, Junior Holíč, 5:07, ..3. Matyas Michalovič, ZF Malacky, 5:42, 4. Filip Petráš, Myjava, 5:59.

Starší žiaci (roč. 07 a 08) na 800 m – dievčatá: 1. Aneta Jancová, 2:45, 2. Martina Moravcová, Myjava, obe 3:13, chlapci: 1. Lukáš Vlček, Junior Holíč, 2:25, 2. Filip Petráš, Myjava, 2:37.