Už 6-tisíc ľudí má po dvoch týždňoch od uvedenia aplikácie v telefóne šikovného pomocníka na honbe za zaujímavými výletmi po našej krajine.

V appke sú zaujímavosti z nášho kraja aj zo Slovenska | Zdroj: Marek Mach
V appke sú zaujímavosti z nášho kraja aj zo Slovenska | Zdroj: Marek Mach

“Slovensko má najväčší počet hradov a zámkov na obyvateľa na svete. Máme tu viac ako 6 000 jaskýň. Kostolík, ktorý je stredom Európy. Prvú rezerváciu ľudovej architektúry na svete či celosvetovo najväčší drevený oltár aj najdlhší most s celodrevenou konštrukciou v Európe. Naša krajina je skrátka plná miest, ktoré stojí za to navštíviť. Bohužiaľ, často o nich nevieme aj napriek tomu, že sa nachádzajú len kúsok od nás,” takýto opis nájdeme pri jednej zo slovenských najúspešnejších cestovateľských aplikácií. Všetko, čo sa v tomto texte píše, je aj pravda a autori aplikácie sa pokúšajú čarovné miesta z celého Slovenska aj spropagovať.

 

Ikonka aplikácie | Zdroj: Marek Mach
Ikonka aplikácie | Zdroj: Marek Mach

 

Autorom aplikácie Spoznaj svoj kraj je Občianske združenie (OZ) Mladí, za ktorým stojí Marek Mach. Rodák zo Senice dostal na vývoj aplikácie pre seba a svoj tím dotáciu z Participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja. Už teraz sa podľa neho radí medzi najobľúbenejšie a najsťahovanejšie vo svojej kategórií. Svedčí o tom aj výborné hodnotenie od užívateľov – aktuálne je to 4,7. V telefóne už ju má viac ako 6-tisíc ľudí.

V aplikácií je aktuálne už viac ako 600 zaujímavých miest. “Všetky sú prehľadne zobrazené na mape. Užívateľ si môže výsledky aj rôzne filtrovať. Má tak možnosť vybrať si napríklad hrady, rozhľadne, múzeá a podobne,” uviedol Mach pre Trnavské rádio. Do aplikácie však vložili aj odmeňovací systém.

Zaujímavosti nájdeme na mape | Zdroj: Marek Mach
Zaujímavosti nájdeme na mape | Zdroj: Marek Mach

 

Inšpiráciu na vytvorenie podobnej aplikácie čerpali Mladí zo zahraničia. “My napríklad bývame na hraniciach s Českou republikou a Rakúskom, a zatiaľ čo tam boli pekne spracované jednotlivé miesta, u nás niečo podobné dosť chýbalo,” priblížil predseda OZ. Taktiež ich podnietil záujem ľudí v podobnom veku dozvedieť sa viac o kraji, kde žijú. Dôležitým prvkom aplikácie je aj možnosť rozšíriť zoznam záujmových bodov o vlastné tipy.

Aplikáciu Spoznaj svoj kraj pripravovali približne od začiatku januára. Nájdeme ju vo všetkých obchodoch s appkami. Aké sú plány do budúcnosti? “Aktuálne sa snažíme doplniť čo najviac miest. Neskôr aplikáciu doplníme o ďalšie kategórie. Potom sa pokúsime do aplikácie implementovať rôzne nástroje, ktoré zjednodušia cestovanie po Slovensku,” uzavrel Mach.


.

Lapková patrola