Zmluvu o vzniku Európskeho zoskupenia územnej spolupráce (EZÚS) Veľká Morava podpísali v Skalici zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a Juhomoravského kraja. Pri podpise prebrali zástupcovia oboch krajov možnosti rozšírenia spolupráce, ktorá trvá už od roku 2006, keď uzatvorili Dohodu o partnerstve a vzájomnej spolupráci.

hajtman Juhomoravského kraja Jan Grolich a župan Trnavského kraja Jozef Viskupič

“Dnes je deň, keď táto spolupráca naberá aj inštitucionálnu podobu. Združenie znamená otvorené možnosti spolupráce z hľadiska čerpania eurofondov, ale aj formátovanie projektov, ktoré s Juhomoravským krajom máme, respektíve do budúcna chceme mať,” uviedol pre TASR predseda TTSK Jozef Viskupič.

Ako doplnil, potenciál vidí aj v spolupráci na rozvoji inovácií, digitalizácie, transformácie automobilového priemyslu alebo odborného vzdelávania. “Ja si myslím, že stretnutie je nielen pripomienkou, že tu máme v regióne vzácne pamiatky, ale hlavne, že tu spoločne budujeme veľké projekty. Dôkazom je práve podpísanie zmluvy o EZÚS Veľká Morava,” doplnil hajtman Juhomoravského kraja Jan Grolich.

Záhorácke rádio 2024 01

Ako dodal, verí, že táto zmluva bude základným kameňom pre spoluprácu viacerých krajov, ktoré by sa do tohto projektu mohli zapojiť. “V rámci zoskupenia sa radi necháme viesť Trnavským krajom, keďže má s cezhraničnou spoluprácou vďaka podobným projektom s Maďarskom viac skúseností,” povedal hajtman Juhomoravského kraja.


.
Toto je čítané

SHMÚ: Teploty na Záhorí môžu v stredu dosahovať až 34°C

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na stredu (19.6.) od 13:00 do 19:00…

20 rokov