Výrobné linky v bratislavskom a martinskom závode Volkswagen Slovakia sa v piatok 23. decembra 2022 úplne zastavia. V podniku sa začne plánovaná zimná celozávodná odstávka. Výroba vozidiel bude opätovne naplno spustená od 16. januára 2023. Martinský závod začne znova produkovať komponenty od 9. januára 2023. Dovtedy budú tisícky zamestnancov čerpať celozávodnú dovolenku.

Výroba vozidiel a komponentov sa v Bratislave i Martine úplne zastaví, avšak čiastočný ruch v podniku zostane. Odstávky výroby sa totiž pravidelne využívajú na technické práce a aktivity, ktoré nie je možné vykonávať za plnej prevádzky.

Počas plánovanej zimnej odstávky je v bratislavskom závode naplánovaných niekoľko desiatok aktivít. Vo viacerých prípadoch ide o náročnejšie prestavby priamo na výrobných linkách v karosárňach, lakovni i v montážnych halách, a to v značnej miere v súvislosti s nábehom nových generácií modelov Volkswagen Passat a ŠKODA SUPERB. Tieto vozidlá budú integrované do už existujúcej montážnej linky segmentu VW/ ŠKODA, ktorá si vyžaduje okrem iného aj vzhľadom na veľkosť karosérie oboch modelov podstatné prestavby a úpravy. Rozsah prác a aktivít zamestnáva projektové tímy, ktoré musia čeliť v porovnaní s predchádzajúcimi nábehmi mimoriadne náročným podmienkam. Tie vyvolali viaceré globálne krízy a faktory. Tímy údržby zasa využijú odstávku výroby na pravidelnú generálnu údržbu robotov, automatizačnej techniky a ďalších výrobných zariadení.

Malvínka Knižkáreň 2023

Popri prestavbách a úpravách vo výrobe sú naplánované aj práce v rámci infraštruktúry závodu. Čas bude využitý napríklad na sanáciu hygienických zariadení, vodovodných rozvodov, sociálneho zázemia či osvetlenia. V nasadení zostávajú aj zamestnanci útvarov, ktorých prítomnosť v závode je nevyhnutná bez ohľadu na odstávku výroby. Ide napríklad o pracovníkov finančného a mzdového oddelenia či zamestnancov z bezpečnosti závodu a oddelenia zodpovedného za zásobovanie energiami. Rady zamestnancov Volkswagen Slovakia posilnia stovky pracovníkov dodávateľských firiem.

V martinskom závode na výrobu komponentov pre prevodovky a podvozky bude trvať odstávka výroby dva týždne. Rovnako ako v Bratislave, aj tu si čas odstávky vyžaduje nasadenie zamestnancov, ktorí majú naplánované úlohy vyžadujúce si prerušenie výroby. Zároveň budú pokračovať práce na nábehu výroby nového diferenciálu pre elektrické pohony.

Záhorí.sk informovala hovorkyňa Volkswagen Slovakia, a.s. Lucia Kovarovič Makayová


.

3D filamenty 2023