Peter Švaral pôsobí ako starosta obce Rohožník už piate funkčné obdobie. Zároveň je aj poslancom Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja. Tu bol zvolený už po tretí raz.

Peter Švaral (vpravo), foto BSK

Na čo ste najviac hrdý, čo sa podarilo dosiahnuť v rámci kraja, ale aj obce?

Som lokálpatriot. Som presvedčený, že naša obec, náš región a i náš kraj sú aj pri svojich rôznych problémoch dobrým miestom pre život. Som rád a aj hrdý na to, že sa podarilo zrealizovať novú cestu medzi Malackami a Rohožníkom. I keď trvám na tom, že tá cesta potrebuje napojenie na diaľnicu pri Malackách, obchvat Rohožníka a cyklotrasu, aby bolo všetko ako má byť.

Čo by ste chceli dotiahnuť a zrealizovať?

Teraz budujeme v obci novú telocvičňu a rozširujeme kapacitu základnej školy a potrebujeme vybudovať nový cintorín. Treba pokračovať v zlepšovaní dopravnej infraštruktúry v kraji a ideálne by bolo ak by sa podarilo niečo z toho čo som naznačil vyššie.

Malavké pohľady Knihy.Zahori

Koľko období je asi optimálnych, aby sa veci uskutočnili?

Záleží od toho o aké veci ide. Drobnosti, ktoré pomôžu zlepšiť stav, sa dajú robiť priebežne. Veľké veci či projekty žiaľ potrebujú viac času, tak na prípravu, zabezpečenie projektov a financovanie ako aj na samotnú realizáciu, ktorá z toho často trvá najmenej. Čiže v takýchto prípadoch minimálne dve funkčné obdobia. Všetci by sme však boli radi, ak by to šlo rýchlejšie.

Ako vnímate aktuálnu politickú situáciu? Samosprávam asi nepomáha?

Dovolím si povedať, že tak komplikovaná ešte nebola. Neexistuje korektná spolupráca. Štát sa správa k samospráve akoby sme boli verejný nepriateľ, a pritom nebyť nás, a ak by sme boli, ako obyvatelia, odkázaní iba na štátnu moc, žilo by sa nám oveľa horšie a ťažšie.

obec Rohožník, foto BSK

Napriek tejto neľahkej situácii, je niečo na čo sa obyvatelia môžu predsa len tešiť?

I keď situácia nie je jednoduchá, vyhlasujeme aj tento rok v spolupráci so spoločnosťou Danucem, naším dôležitým partnerom, tradičnú grantovú výzvu „Náš Rohožník“, ktorou podporíme projekty pre lepší život v našej obci sumou 20 000 eur. Potom chystáme tradičné podujatia ako Obecné slávnosti či Gulášmajster spod Vysokej. Tento rok sa obyvatelia našej obce môžu tešiť aj na novinku – „Majáles“ so zaujímavým účinkujúcim.

Zdroj: bratislavskykraj.sk


.

Trnavské rádio Tak akorát 2024