Prezidentská kancelária posadila v sobotu (22.4.) vo vojenskom obvode Záhorie pri lokalite Studienka viac ako 2300 stromov – prevažne jelší a borovíc. Urobila tak v súvislosti so záväzkom kompenzovať svoju uhlíkovú stopu. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová spolu s generálnym riaditeľom štátneho podniku Vojenských lesov a majetkov SR Jánom Juricom.

foto FB Zuzana Čaputová

Jelšu lepkavú podľa Juricu sadili na podmočené stanovištia. Dôvodom je, že takéto dreviny majú vysokú akumulačnú schopnosť vody a vedia rýchlo vylučovať vodu povrchom tela, a tak prežijú. Plocha, ktorú v sobotu zalesnili, bude mať za desať až 20 rokov štvormetrové až päťmetrové porasty. “V našich priestoroch vo vojenských lesoch a majetkoch ročne zalesňujeme plochu okolo 300 až 400 hektárov,” povedal Jurica.

Malavké pohľady Knihy.Zahori

Čaputová dodala, že Prezidentská kancelária chce byť prvou uhlíkovo neutrálnou verejnou inštitúciou na Slovensku. Celkovo už zamestnanci a ich rodinní príslušníci vysadili 5000 stromov. “Pre lepšiu predstavu je to prezidentský les, ktorý je veľký ako dve futbalové ihriská,” poznamenala hlava štátu.

Myslí si, že je dôležité vracať do pozornosti tému ochrany klímy. Z roka na rok podľa prezidentky viac vidieť globálne otepľovanie, problémy so suchom alebo záplavami, či výkyvmi počasia. “Každý svojou mierou môžeme prispieť k tomu, aby sme eliminovali klimatické zmeny,” poznamenala.

foto FB Zuzana Čaputová

V súvislosti so sobotným Dňom Zeme Čaputová uviedla, že je potrebné ho dostať do každého dňa v roku. Treba zmeniť nielen individuálne uvažovanie, ale aj verejné politiky a prístup jednotlivých štátov, najmä najväčších znečisťovateľov.


.

Trnavské rádio Tak akorát 2024