Kým do atletických extraligových bojov zasiahla zo Záhoráčok len Alexandra Štuková, v prvoligových bojoch skupiny C (východ ČR) v Třinci štartovalo niekoľko našich pretekárov. Najviac sa darilo výškarovi Matúšovi Bubeníkovi z Holíča, ktorý však v Českej republike hosťuje za brniansky klub VSK Univerzita.

Matúš Bubeník síce v sobotu 21. mája v Třinci štartoval, avšak len mimo bodovania. Jeho hosťujúci klub Univerzita Brno môže totiž podobne, ako iné kluby, napísať na súpisku pretekov len určitý počet štartujúcich a Bubeník sa tentoraz nezmestil. To však v atletike nezabraňuje takémuto pretekárovi štartovať, hoci za výkon nezíska klub žiadny bod, hoci by aj vo svojej disciplíne zvíťazil. To bol presne prípad holíčskeho výškara – Bubeník vyhral s absolútnou suverenitou a druhý raz v sezóne pokoril výšku 214 cm.

Druhý v poradí, Navrátil z Olomouca, dosiahol len 201 cm a ostatní súperi sa cez dva metre ani nepreniesli – toľko k suverenite záhoráckeho skokana. Bubeníkove ďalšie pokusy na 217 cm však boli neúspešné. Ak by ich zvládol, splnil by základný limit na majstrovstvá Európy atlétov do 23 rokov v Ostrave. Ašpirantom na júlový európsky šampionát dvadsaťtriročných je i Malačan Ján Beňa, ktorého hlavnou zbraňou je beh na 800 metrov. V Třinci štartoval na tejto vzdialenosti len druhýkrát v sezóne (v Bratislave pred dvomi týždňami dosiahol v sólovom behu čas 1:56, 72 min). Najväčším súperom mu bol už tradične nitriansky bežec Dušan Páleník, v Česku pretekajúci za rovnaký klub, ako Bubeník – VSK Univerzita Brno. Páleník mal pred naším pretekárom v závere navrch a porazil ho o vyše sekundu. Beňa si napriek tomu vylepšil tohtoročné maximum na 1:55, 29 min, k splneniu limitu na ME mu však stále chýba vyše 6 sekúnd.

Náš pretekár štartoval po dobehnutí osemstovky ešte i na polovičnej, 400-metrovej trati, kde obsadil výkonom 50, 68 s celkovo tretiu priečku. Mimo bodovania bežal i malacký dorastenec Marco Adrien Drozda, inak v Česku obliekajúci rovnaký dres, ako Beňa – Lokomotívy Břeclav. V behu na 800 metrov dosiahol tohtoročné maximum 2:01, 95 min, ktoré ho radilo celkovo na dvanástu priečku. Za Břeclav nastúpila i niekdajšia atlétka AC Malacky Barbora Šimková, ktorej domovským klubom na Slovensku je v súčasnosti Spartak Dubnica nad Váhom. V Třinci štartovala na šprintérskych tratiach 100 a 200 metrov a sekundovala aj štafete Břeclavi na 4 x 100 m. V behu na 100 metrov finišovala tretia za 12, 10 s, na dvojstovke skončila druhá za svojou tréningovou partnerkou Lenkou Kršákovou časom 24, 84 s.

Výsledky:
1. liga, skupina C (Třinec). Muži – 400 m: 1. D. Páleník (VSK Univerzita Brno) 49, 09 s, 2. T. Vystrk (Sokol Opava) 49, 49 s, 3. J. BEŇA (Lokomotíva Břeclav) 50, 68 s. 800 m: 1. D. Páleník (VSK Univerzita Brno) 1:54, 10 min, 2. J. BEŇA (Lokomotíva Břeclav) 1:55, 29 min… 12. M. DROZDA (Lokomotíva Břeclav) 2:01, 95 min. 4 x 400 m: 1. Sokol Opava 3:26, 44 min, 2. AK Hodonín 3:29, 64 min, 3. Lokomotíva Břeclav (Ošmera, Pavlík, Zelinka, BEŇA)3:32, 63 min. Výška: 1. M. BUBENÍK (VSK Univerzita Brno) 214 cm.

Ženy – 100 m (vietor 0, 0 m/s): 1. L. Kršáková (AK Hodonín) 11, 95 s, 2. M. Černochová (AK Olomouc) 12, 09 s, 3. B. ŠIMKOVÁ (Lokomotíva Břeclav) 12, 10 s. 200 m: 1. L. Kršáková (AK Hodonín) 24, 46 s (0, 0 m/s), 2. B. ŠIMKOVÁ (Lokomotíva Břeclav) 24, 84 s (+0, 7 m/s). 4 x 100 m: 1. Sokol Opava 48, 47 s, 2. Lokomotíva Břeclav (Löfflerová, Štálová, Maláriková, ŠIMKOVÁ) 50, 95 s.