Obec Hohenau hostí v piatok (27.5.) a sobotu (28.5.) konferenciu, ktorá má ozrejmiť zemepisnú, krajinnú a ekonomickú blízkosť vzájomnosť a prepojenosť trojmedzia Weinviertel – Južná Morava – Západné Slovensko.

Starosta Hohenau Robert Freitag a starosta Moravského Svätého Jána Anton Emrich.

Spoločnou témou bola aj vízia viacerých mostov spájajúce naše krajiny, spoločná nemocnica dosiahnuteľná z troch strán, otvorený pracovný trh, ktorý nie je hrozbou ako aj rôzne cezhraničné spolupráce a úspechy.
Ako zaznelo z úst Karla Wilfinga z Dolnorakúskej krajinskej vlády (predseda EUROREGIO Weinviertel) “Želáme si spoločný európsky vývoj. Tri krajiny. Dve rieky. Žiadne hranice.”

“Spomienky na minulosť nás vedú správne pochopiť budúcnosť. ” – spomienky rodákov

Konferenciu odštartovali v piatok prednášky v miestnom kultúrnom centre Atrium.
Témou bolo:

  • Prežívanie hraníc – spomienky rodák zo Slovenska, Rakúska, ale aj Moravy
  • Vidiek v srdci regiónu CENTROPE
  • Hospodárstvo a práca
  • Plynúca príroda a poľnohospodárstvo
  • Od samostatnej činnosti ku spoločnému regiónu

Piatkovú časť uzatvára dozvuk pri chlebe, víne a syre (téma “Príroda stretáva kultúru“) s prezentáciou knihy od Hansa Petera Granera s predčítaním v nemčine a slovenčine s hudobným orámovaním slovenskej jazzovej skupiny Jaroslava Rozsívala.

Na sobotné dopoludnie je pripravený “Zážitok z prírody bez hraníc”.
Máte možnosť prejsť na bicykli rakúskou a slovenskou časťou malebného trojmedzia s majstrom sveta v dráhovej cyklistike Franzom Stocherom alebo sa priblížite prírode v sprievode členov spolku Auring na exkurzii do mokradí v nivách riek Morava a Dyje.


.
Toto je čítané

Vodovodné potrubia sú za hranicou životnosti

Počas leta sa zvyšuje spotreba vody v záhradách ale aj na verejných…

HAŠŠO 6/2024