Formálne a neformálne vzdelávanie by sa mali prepojiť tak, aby moderné vzdelávanie bolo schopné deti pripraviť na svet, ktorý sa stále mení. Aj toto zaznelo na prednáške Vedúceho zastúpenia Európskej komisie na Slovensku profesora Vladimíra Šuchu. Jeho prednáška o výzvach vzdelávania do budúcnosti odštartovala podujatie oficiálneho otvorenia ekoučebne na ZŠ Záhorácka v Malackách.

Ak by ste čakali štandardnú triedu s lavicami a katedrou a k tomu makety rastlín a vypchaté zvieratá, zostali by ste prekvapení. Ekoučebňa nemá steny, ani lavice a ani katedru. Je totiž vonku na pozemku školy. Jej súčasťou je altánok a jeho najbližšie okolie, no najmä vyvýšené záhony s ovocnými stromami a kríkmi, so zeleninou i bylinkami, o ktoré sa deti môžu starať.

Ekoučebňa je ďalším príkladom neformálneho vzdelávania, ktoré sa postupne udomácňuje aj v našom školskom systéme. Deti nové prístupy k vzdelávaniu potrebujú. Svet sa rýchlo mení a aj keď sú vedomosti naďalej dôležité, čoraz významnejšie je bádanie, kritické myslenie i aplikácia poznania. Deti potrebujú vedomosti o prírode, životnom prostredí a ekológii nielen získať, ale aj zažiť a na to majú odteraz aj novú vonkajšiu učebňu.

Informuje mesto na webe.


.
Toto je čítané

Skalica získala dotáciu takmer 700-tisíc eur na nové cyklotrasy

Mesto Skalica získalo dotáciu 688 116 eur z programu Interreg SK-CZ 2021-2027…

BM: Ustekana sobota