Vysoké teploty vystriedajú v pondelok (24.7.) podvečer prehánky alebo búrky, aj intenzívne. Slovenský hydreometeorologický ústav vydal pre celé Záhorie výstrahu druhého stupňa.

Ilustračné foto: Marcel Jurkovič, Malacky

Na celom Záhorí je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok
spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 50 mm / 30 min,
s nárazmi vetra 20 – 30 m/s (70 – 110 km/h) a s krúpami aj s priemrom nad 2 cm.

Výskyt sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká. Predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, môžu byť obmedzené až znemožnené ľudské aktivity a pohyb osôb. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť informáciám o meteorologickej situácii, sprievodných javoch a sledovať pokyny krízových zložiek (CO, starostovia, ministerstvá a pod.).

Malavké pohľady Knihy.Zahori

Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt. Môže dôjsť k povodňovým úkazom mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie a pod.).

Silný vietor môže spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, na budovách, el. vedení a ďalších objektoch. Lietajúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Popadané stromy alebo iné nahromadené škody môžu obmedziť až paralyzovať dopravu.

Krúpy môžu poškodiť vegetáciu, väčšie krúpy môžu poškodiť strechy, skleníky, automobily a pod. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť
cestnú premávku.


.

INAT Rezanie laserom