Ešte donedávna chýbalo v Bratislavskom kraji na základných školách približne 9.000 miest. Dôvodom bol neustále sa zvyšujúci počet obyvateľov. Problém s nedostatkom miest na školách hlásili tak malé obce, ako aj veľké mestské časti v Bratislave. Vďaka iniciatíve Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a Ministerstva investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) sa podarilo vybojovať v Bruseli vyše 60 miliónov eur na 26 konkrétnych projektov v celom kraji.

Ilustračné foto podporenej školy v Slovenskom Grobe
Ilustračné foto podporenej školy v Slovenskom Grobe

„V Bratislavskom kraji každoročne pribudne približne 8.000 obyvateľov. Za desať rokov je to taký počet, akoby v regióne vyrástla nová Žilina alebo Banská Bystrica. Je to obrovská záťaž na infraštruktúru kraja – na cesty, sociálne služby, školstvo či životné prostredie. Aj toto je jednou z príčin, prečo ešte donedávna chýbalo v Bratislavskom kraji na základných školách približne 9 000 miest. Preto som rád, že sa nám v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie podarilo získať pre základné školy v kraji vyše 60 miliónov eur, z ktorých pokryjeme viac ako polovicu chýbajúcich kapacít,“ vyhlásil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Záhorácke rádio 2024 01

Vďaka financiám z protikrízového balíka REACT-EU Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) sa podarilo podporiť 26 projektov zameraných na modernizáciu a rozvoj základných škôl v mestských častiach Bratislavy a v obciach v Bratislavského kraja.

Podporené školy na Záhorí
ZŠ v Lozorne
ZŠ Rohožník
ZŠ kpt. J. Nálepku v Stupave

„Podporili sme celkovo 11 projektov v mestských častiach hlavného mesta a 15 škôl v obciach a mestách Bratislavského kraja. Samosprávy môžu rozšíriť svoje kapacity, vybudovať nové triedy, zmodernizovať budovy a zlepšiť študijné podmienky pre žiakov. Vďaka eurofondom v kraji vznikne 4 265 nových miest pre školákov, zrenovuje sa 23 škôl a postaví sa 5 nových školských budov. Z chýbajúcich 360 kmeňových tried na základných školách v kraji sa tak týmito projektami pokryje 214 kmeňových tried,“ uviedla štátna tajomníčka investícií a regionálneho rozvoja Barbora Lukáčová.

 

Ukončená je už desiatka projektov ako napríklad v Záhorskej Bystrici, Rači, Stupave, Kráľovej pri Senci, Slovenskom Grobe, Kalinkove či Šenkviciach. V prevádzke je aj nadstavba v Tomášove, Chorvátskom Grobe, ale aj Záhorskej Bystrici. Zvyšné projekty by mali byť ukončené do konca roka 2023.


.

Lapková patrola