V sobotu (23.9.) ožijú opevnenia dávnej histórie. Na príležitosť 85. výročia vyhlásenia všeobecnej mobilizácie sa koná 8. ročník akcie “Svetlá nad bunkrami”. Akcia má za cieľ pripomenúť odvahu a nasadenie československých vojakov, ktorí v roku 1938 boli pripravení brániť svoju vlast.

Dňa 23. septembra 1938 o 22:15 vyhlásil prezident Československej republiky, dr. Edvard Beneš, všeobecnú mobilizáciu brannej moci. V priebehu nasledujúcich dvoch dní sa k obrane Československa hlásilo viac ako 100 000 mužov. Akcia “Svetlá nad bunkrami”, ktorá pripomína túto historickú udalosť, prebieha od roku 2016.

Radosť počúvať Trnavské rádio 09/23

Opevnenia budú tento rok svietiť po celom bývalom Československu. Zatiaľ sa prihlásilo vyše 70 objektov – či už ľahkého alebo ťažkého opevnenia. Záhorie sa tejto oslavy zúčastní už po ôsmykrát. Nasvietených bude 4 objekty: 2 v Gajaroch, 1 v Moravskom Svätom Jáne a 1 v obci Suchohrad.

Táto dobrovoľná akcia má za cieľ pripomenúť, že napriek aj keď Česká a Slovenská republika sú dnes samostatné štáty, v tento večer sa opäť stanú jedným Československom, aspoň symbolicky.


.

Osobnosti kraja BSK