Prvá októbrová nedeľa v športovom kalendári patrí predovšetkým maratóncom v Košiciach. V tomto roku sa bežal jubilejný 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru (MMM).

Pavol Masaryk, Juraj Cintula, Jozef Chrenka, Miro Mikula

Jeho víťazom sa stal Keňan Philemon Rono Cherop v traťovom rekorde 2:06:55 hod. Najlepší slovenský vytrvalec Marek Hladík z Bratislavy obsadil 9. miesto časom 2:22:14 hod.

Svoje zastúpenie mali v Košiciach aj Záhoráci. Najrýchlejší z nich bol Pavol Masaryk z Atletického klubu Senica. Dosiahol čas 2:50:12 hod., ktorým v kategórii nad 40 rokov obsadil v konkurencii 1306 bežcov skvelé 22. miesto. Na 83. mieste dobehol Ferdinand Brezovský z AŠK Skalica za 3:03:55 hod. V druhej stovke sa umiestnil Ladislav Kaláber zo Stupavy za 3:20:18 h, v tretej Adam Herceg z AK Senica za 3:29:26 h. V kategórii nad 50 rokov bratia Nemčekovci spomedzi 600 bežcov skončili v druhej stovke. Stano mal čas 3:44:37 h, Marián 3:51:53 h.

Najlepšie umiestnenie dosiahol v kategórii nad 60 rokov Miroslav Mikula z Radošoviec. Časom 3:38:11 h sa umiestnil na fantastickom 13. mieste. Jozef Chrenka z AŠK Skalica, pre ktorého to bol už 35. štart v Košiciach, obsadil 42. miesto časom 3:58:41 h. Do prvej 50 – ky sa zmestil aj Marian Medlen z AK Senica časom 3:58:56 h, tesne za ňou dobehol Edo Baumgartner z Radošoviec. Miesta v druhej stovke obsadili Jozef Pavlík z AŠK Skalica a Milan Orth zo Zohoru.

Maratón žien vyhrala Jackline Cherono z Kene za 2:24:43 hod. Najrýchlejšia Slovenka bola na 6. mieste Veronika Páleníková z ŠOG Nitra časom 2:45:51 h. V konkurencii vyše 650 žien dobehla v absolútnom poradí na 43. mieste Zuzana Pipíšková z AK Senica v čase 3:22:25 h.

MMM bol súčasne aj Majstrovstvami Slovenska v maratónskom behu. Vo svojich kategóriách obsadili Masaryk (40+) 10. miesto, Medlen (60+) 6. miesto, Pavlík (60+) 9. miesto a Pipíšková 16. miesto.

Na polmaratónskej trati v konkurencii 1597 bežkýň dobehla na 43. mieste Erika Farkašová z AŠK Skalica v čase 1:40:46 h. Štartovali aj Katka Ondrisková z AK Senica, Monika a Alexandra Valúchové z Lábu, Broňa Blažovská zo Skalice a Stanka Bubáková z Radošoviec.

Najrýchlejší na polmaratónskej trati bol zo Záhorákov Patrik Sebestian z AŠK Skalica, ktorý v konkurencii vyše 3200 bežcov dobehol na 140. mieste za 1:31:30 h.