Trnavský samosprávny kraj sa umiestnil na prvom mieste v národnej súťaži o Cenu Európskeho týždňa mobility 2023 v kategórii aktívnych samosprávnych krajov. Najvyššie umiestnenie župa získala druhý rok po sebe. V utorok 17. októbra 2023 prebral v Banskej Bystrici cenu vicežupan Patrik Voltmann a cyklokoordinátorka Trnavského kraja Silvia Prokopová.

„Udržateľnú mobilitu v Trnavskom kraji rozvíjame systematicky, a to v podobe budovania cyklistickej infraštruktúry i rôznych vzdelávacích aktivít. Práve aktivity, ktoré vykonávame celoročne, teda i mimo Európskeho týždňa mobility, nesú veľký podiel na obhajobe prvého miesta. Sme vďační za ocenenie, ktoré je pre nás hnacím motorom do ďalšej práce. Naďalej pokračujeme v investíciách i osvetovej činnosti, vďaka čomu rastie kvalita životného prostredia i života obyvateľov kraja,“ povedala cyklokoordinátorka Trnavského kraja Silvia Prokopová.

 

Počas Európskeho týždňa mobility župa zrealizovala prvý slovenský crash test auta s cyklistom. Simulácia zrážky poukázala na priamu úmernosť medzi rýchlosťou jazdy a rizikom usmrtenia cyklistu, čo má upozorniť na dodržiavanie bezpečnosti na cestách s cieľom odvrátiť úmrtia chodcov a cyklistov pod kolesami áut. Z videozáznamu vznikol edukačný dokument pre študentov stredných škôl, pričom záujem oň prejavili aj autoškoly a polícia.

Malacké pohľady Knihy.Zahori

„Trnavská župa systematicky investuje do výstavby cyklotrás a podpory verejnej hromadnej dopravy, čím rozvíja udržateľnú mobilitu. Okrem iného, sme počas trvania národnej kampane cestujúcim ponúkli možnosť zakúpenia 365-dňového celosieťového predplatného cestovného lístka (PCL) s takmer polovičnou zľavou, v porovnaní s uvádzacími cenami, ktoré platia počas celého tohto roka. Ide o výhodu pre pravidelných cestujúcich, pričom naším cieľom je, aby ich počet neustále rástol,“ povedal trnavský vicežupan Patrik Voltmann s tým, že pre vlastných zamestnancov župa organizovala aktivitu „Odvez svojho kolegu“, ktorej cieľom bola eliminácia automobilovej dopravy pri dochádzaní za prácou, a tiež workshop o pravidlách cestnej premávky so zreteľom na cyklistov.

 

Župa organizovala aj ďalšie workshopy s cyklistickou tematikou, napríklad k pumptrackom, trailom, cykloturistickému značeniu, pričom spoluorganizovala aj ďalšie vzdelávacie aktivity. Jarnou školou cyklodopravy tiež nadviazala na úspešný vzdelávací cyklus z jesene 2022, ktorý bol určený pre pracovníkov samospráv, verejnej správy, z oblasti dopravy, udržateľnej mobility a projektových manažérov.

 

Počas aktuálneho kalendárneho roka vznikla aj vďaka spolufinancovaniu župy prvá časť cyklistického prepojenia Bohdanoviec nad Trnavou a Špačiniec v dĺžke takmer troch kilometrov. Kraj z vlastného rozpočtu tiež realizuje výstavbu cyklotrasy medzi obcou Jaslovské Bohunice a tamojšou atómovou elektrárňou, kde sa v najbližších mesiacoch bude stavať lávka ponad potok Blava. V rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika vznikol prvý úsek Moravskej cyklomagistrály na území Trnavského kraja, a to od Baťovho kanála v Skalici po Holíč s dĺžkou 6,1 kilometra. Okrem toho sú rozostavané ďalšie dva úseky medzi Moravským Svätým Jánom a Brodským v celkovej dĺžke 10,9 kilometra.

 

V rámci Vážskej cyklomagistrály župa prepojila Sereď a Šúrovce 1,7-kilometrovou cyklotrasou a aktuálne realizuje jej pokračovanie po most v Siladiciach v dĺžke 5,4 kilometra. Z Plánu obnovy a odolnosti bude kraj realizovať cyklotrasu prepájajúcu obec Zavar s trnavskou automobilkou Stellantis v dĺžke 1,9 kilometra.

 

Za účelom kvalitnejšieho zberu a spracovania dát z cyklodopravy a cykloturistiky osadila župa v vlastných zdrojov sedem sčítačov, ktoré sú umiestnené na Eurovelo 6, Vážskej cyklomagistrále, cyklotrase v okolí Malých Dvorníkov a pri Jaslovských Bohuniciach. Župa plánuje osádzať sčítače na každej novopostavenej cyklotrase na svojom území.

 

Rozvoj cykloturistiky podporila župa aj prostredníctvom Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj cyklobusmi na trase Dunajská – Gabčíkovo – Vojka nad Dunajom, pričom župa tento rok otvorila v areáli kúpaliska v Dunajskej Strede úschovňu a požičovňu bicyklov. KOCR tento rok vypravila aj Cyklobus do Karpát na trase Trnava – Piešťany – Brezová pod Bradlom – Senica.


.
Toto je čítané

ZUŠ-kárky z Malaciek sú majsterkami Európy

Žiačky tanečného odboru Základnej umeleckej školy v Malackách získali tri zlaté miesta…

20 rokov