Pamätník senickému rodákovi a československému legionárovi Štefanovi Fajnorovi mladšiemu odhalili v utorok (28. 11.) v Senici. Mesto si tak uctilo muža, ktorý položil život za budúcnosť slovenského národa, pochovaný je v Buzuluku. Informovala o tom hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

foto Senica.sk

Iniciátorom osadenia pamätníka bolo Občianske združenie (OZ) Johanky Hrebendovej Bórikovej. Finančným príspevkom i odbornou spoluprácou prispelo mesto Senica. Primátor Martin Džačovský uviedol, že majú záujem, aby sa v meste jeho významné osobnosti a rodáci pripomínali súčasným generáciám. Práporčík Československých légií v Rusku a veliteľ 6. roty 1. československého streleckého pluku si podľa neho zaslúži v histórii Senice čestné miesto. Riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič zhodnotil Fajnora mladšieho ako veľkorozmernú osobnosť, ktorá sa zapísala do vojenských dejín. Vyjadril potešenie, že OZ v Senici odhaľuje a propaguje osobnosti regiónu.

Tulaj december 2023

Pamätník je situovaný na námestí pri Arli pasáži. Mramorový pilier má štvorcový pôdorys a výšku dva metre, zhotovil ho kameňosochár Ivan Štefečka. Predseda OZ Pavol Vandelia upozornil, že Fajnor mladší, ktorý zahynul vo veku 30 rokov, bol jedným z prvých, ktorí po svojom zajatí vstúpili do légií v Rusku. “Jeho život bol plný zvratov, mladšej, ale i strednej generácii treba pripomínať, že práve legionári vybojovali slobodu v Československu,” uviedol.

Po skončení slávnostného aktu Záhorské osvetové stredisko pripravilo premietanie filmu Neznámi slovenskí hrdinovia 1914-1920 a prednášku o československých legionároch.


.

INAT Rezanie laserom