Občianske združenie Pohybovňa sa v Malackách venuje rozvoju pohybových a tvorivých schopností detí a mládeže prostredníctvom aktivít ako parkour a gymnastika. Cieľom združenia je podporovať zdravie a prírodné hodnoty, za svoje trojročné pôsobenie si vybudovalo silnú základňu viac ako 200 aktívnych členov. O úspechoch a aktivitách Pohybovne píše zakladateľ a tréner Stanislav Pálka.

V hale určenej na parkour a gymnastiku sme sa už druhým rokov udomácnili, a počas 6 rokov pôsobenia v meste sme sa stali jedným z najväčších klubov pre individuálne športy v Malackách.

Zúčastnili sme sa viacerých slovenských súťaží, medzinárodných súťaží a tento rok po prvý krát aj svetovej súťaže. Máme za sebou ďalší rok a ďalšie stovky odtrénovaných hodín, zážitky z táborov, súťaží a školení a tešíme sa na nové projekty ako parkour ihriská v meste Malacky a plánovaný 1. slovenský pohár v parkoure  v Malackách (2024).

Súťaže

Sezónu 2022 sme ukončili decembrovým 2. kolom slovenského pohára v Bratislave, kde sa súťažilo v disciplíne speedrun. Úspechy v jednotlivých vekových kategóriách vyzerali takto:

• Muži – Esteban Malaga 1. miesto – už klasicky s najlepším časom súťaže a niekoľko sekundovým náskokom nad najlepším konkurentom

Sezóna 2023 pre nás začala májovým 1. kolom slovenského pohára v Nitre, kde sa súťažilo vonku na tvrdých prekážkach:

Speedrun:

• Mladší žiaci – Timotej Ftáčnik 2. miesto, Teo Vozár 3. miesto, Metod Benka 4. miesto, Tomáš Kazmír 5. miesto (22 pretekárov)
  • Staršie žiačky – Melissa Spustová 3. miesto
  • Starší žiaci – David Harcula 2. miesto, Richard Benka 3. miesto (25 pretekárov)
  • Juniorky – Tamara Rovná 2. miesto
  • Juniori – Šimon Gažík 1. miesto, Adam Longauer 4. miesto (25 pretekárov)
  • Muži – Esteban Malaga 1. miesto

Freestyle:

• Muži – Esteban Malaga 3. miesto, Marko Spusta 4. miesto, David Harcula 3. miesto

Na Majstrovstvách Slovenska v parkoure v Bratislave sa prvýkrát objavili prekážky, ktoré by mohli konkurovať medzinárodnej úrovni a náročnosť dráhy bola výrazne vyššia, čím sa preukázala pripravenosť pretekárov:

• Muži – Esteban Malaga 2. miesto

September 2023 bol jednoznačne najsilnejším momentom – účasť na Svetovom pohári v parkoure – Sofia (Bulharsko). Esteban Malaga – odchovanec Pohybovňe bol vôbec ako prvý nominovaný športovec zo sekcie parkour na svetovú súťaž.

Neskôr bol zoznam reprezentantov doplnený o ďalších dvoch šikovných atlétov, ktorí vycestovali do Bulharska reprezentovať Slovensko. Okrem náročnej prípravy a prísneho režimu sa Estebanovi prihodilo aj zranenie tesne pred štartom, no napriek tomu sa mu podarilo v silnej konkurencii z celého sveta obsadiť krásne 19. miesto z celkového počtu takmer 60 atlétov. Zo Sofie sme odchádzali s nenahraditeľnými skúsenosťami a zaujímavými zážitkami v parkour komunite počas celého týždňa.

Ďalšou zaujímavou skúsenosťou pre klub bola pozvánka na Majstrovstvá Českej Republiky v parkoure – Brno. Patrilo by sa spomenúť fakt, že Česká republika patrí k svetovej špičke v parkoure a aktuálne Česko vybojovalo dva zlaté poháre zo série pretekov 2023 z celkového počtu 4, čím potvrdzujú jednoznačnú dlhodobú dominanciu v tomto športe. Tomu zodpovedala aj úroveň MČR, ktorá bola kvalitou porovnateľná so svetovými podujatiami.

Najväčšou radosťou bolo sledovať nadľudský výkon, ktorý podala Melissa Spustová – speedrun – jednoznačné 1. miesto s výrazným náskokom nad všetkými súperkami. Melissa by tak bola neoficiálnou majsterkou českej republiky, no umiestnenia slovenských pretekárov sa na základe dohody nezobrazovali v oficiálnej tabuľke.

Viktória Rišová podala svoje maximum a obsadila k kategórii staršie žiačky 3. miesto. David Harcula sa umiestnil počas kvalifikácie na skvelom 2. mieste, no do finále kvôli zraneniu nepokračoval. Esteban Malaga mal podobné nešťastie ako v Sofii, pretože 1 deň pred štartom si zranil chodidlo, tak svoju účasť zrušil.

Naša filozofia sa nám utvrdzuje a zároveň sa stále rozvíja

Z toľkých správ o úspechoch zo súťaží by si človek mohol myslieť, že tým súťažením žijeme, no opak je pravdou. Naša filozofia spočíva v radosti z pohybu, z budovania pevnej komunity a celoročnej cesty plnej tréningov, táborov a iných radostných aktivít. To 1 % detí, o ktorých sa dočítate sú talenty, ktorým je potrebné ukázať cestu ako sa môžu rozvíjať, pretože ich to naplní. No výsledky talentov nevytvárajú podstatu toho, o čo v našom športe ide. Podstata je celok – všetky detí v našom klube, ktorých pohyb baví počas celého roku, bez ohľadu na výkon.

Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja, vďaka čomu sme mohli zadovážiť ďalšie závesné systémy a metodické pomôcky.