Stali ste sa obeťou chrípky, poctivo ju vyležali a teraz už sa nemôžete dočkať, až zase vyrazíte plnou parou vpred a začnete s nasadením superhrdinu doháňať zameškané? Nikam sa neponáhľajte. Stoličky v čakárni u lekára sa prehýbajú pod ťažobou nedočkavcov, ktorí opomenuli význam slova rekonvalescencia.
Rekonvalescencia označuje obdobia zotavovania sa po prekonanej chorobe pred úplným uzdravením a v žiadnom prípade nie je len výmyslom mudrcov, ktorí fandili latinčine. Skôr ju do praxe uviedli skúsení medicinmani, ktorí poznali fungovanie ľudského organizmu natoľko dobre, aby chápali, že ľudské telo nie je po bezprostrednom odznení príznakov ochorenia úplne akcieschopné. A to dokonca ani vtedy, ak týmto ochorením bola „obyčajná“ chrípka.
Noha z plynu preč
Počas predchádzajúcich piatich až siedmych dní ste si pri chrípke zrejme užili program „all inclusive“, zahŕňajúci teploty, nádchu, bolesť hrdla, hlavy, končatín a vlastne celého človeka. Po týždennom obmedzení a oželení všetkých radostí a strastí bežného života sa už zrejme vidíte zase na autodrome s plynovým pedálom stlačeným nadoraz. Kým sa však vrátite do plného nasadenia, doprajte si minimálne dva týždne pozvoľného rozjazdu. Telo je po boji s chrípkou oslabené a náchylné pochytať po okolí všetko, čo len trochu zaváňa vírusom či aspoň prechladnutím. Imunitný systém pracoval v uplynulom týždni nadčasy a kým bude opäť schopný zodpovedne plniť svoju funkciu, potrebuje načerpať sily. Zo svojej bezprostrednej blízkosti preto eliminujte všetko, čo kašle alebo kýcha. Ak to neviete zariadiť, eliminujte sa z blízkosti kašľajúceho a kýchajúceho zdroja vy.
Výkonnosť a trávenie
Pohybu ste si za týždeň strávený pod perinou zrejme tiež veľa neužili. Nech vás však lýtka svrbia akokoľvek, na to, aby ste sa vrátili k plnej výkonnosti, si tiež treba dopriať minimálne dva týždne čas. Nenadarmo vám detská lekárka v minulosti predpisovala ospravedlnenky z telocviku. Teraz si ich ako zodpovedná dospelá osoba musíte predpísať sami. Ak už naozaj neviete vydržať, zvoľte si jemnejší a šetrnejší typ pohybu v pohodlí vašej domácnosti. Kalanetika alebo joga vás natoľko nevyčerpajú a navyše si ich intenzitu môžete dávkovať podľa toho, čo vám bude našepkávať vaše telo. Oslabený bude po chrípke aj váš tráviaci systém. Po období nechutenstva sa spravidla zvykne dostaviť obdobie nadšeného „chutenstva“. Aj to by ste však mali krotiť a k ťažším jedlám sa prepracovávať postupne. Do jedálnička zaraďte spočiatku ľahko stráviteľné pokrmy na báze zemiakov, ryže či parenej zeleniny a kyslomliečne výrobky. Rezeň nemá nožičky, rezeň neutečie. Dáte si ho, až bude vaša črevná mikroflóra opäť v rozpuku.
Podporné látky
Chrípka predstavuje značný zásah do ľudského organizmu a kým sa vitamínové hospodárstvo vráti ku svojej plnej výkonnosti, bude vhodné ho trošku podporiť z externých zdrojov. Na podporu a posilnenie imunity existuje široké spektrum žuvacích či rozpustných tabletiek, toboliek, bylinných kvapiek. Z voľnopredajných liekov môžeme odporučiť napr. Colostrum, Wobenzym či Imunoglukan. Ak ste skôr fanúšikom prírodných podporných látok, potom siahnite po preparátoch s výťažkami hlivy ustricovej, cesnaku, echinacey, rakytníka či aloe vera. V našich lekárňach nájdete v oboch skupinách výrobkov široké zastúpenie a pri ich výbere vo fáze rekonvalescencie vám veľmi radi poradíme.