Od najväčšieho leteckého nešťastia v dejinách Slovenska uplynulo v nedávnych dňoch už 18 rokov. 19. januára 2006 sa z polročnej medzinárodnej vojenskej operácie KFOR zo základne Šajkovac v Kosove vracali vojaci a zamestnanci ministerstva obrany. Len pár kilometrov pred plánovaným pristátím v Košiciach sa ich letecký špeciál zrútil…

foto archív, Stanislav Osuský

Stalo sa tak neďaleko maďarskej obce Hejce a zo 43 ľudí na palube lietadla prežil jediný. Osem obetí pochádzalo z dopravnej letky v Kuchyni, pričom väčšina z nich bývala v Malackách. Čatárka Bronislava Gregorovičová, podplukovník Miroslav Novák, kapitán Róbert Soľava, práporčík Ondrej Keszi, kapitán Tomáš Žipaj, kapitán Norbert Kumančík, nadporučík Ján Hejduk a nadrotmajster Karol Malatin.

Tulaj december 2023

Aj po rokoch si každoročne pripomíname slová vtedajšieho ministra obrany Juraja Lišku: “Vojaci, všetky rozkazy svojich veliteľov ste splnili. Splniť posledný vám nebolo dopriate. Ten rozkaz znel: vráťte sa domov, živí a zdraví.”

Ich pamiatku v areáli dopravného krídla Kuchyňa dnes pripomína troska Antonova-24, nezhasínajúci plameň sviečky v tamojšej kaplnke a hlina priamo z miesta tragédie uložená v nábojnici… Česť ich pamiatke!

Článok vyšiel v partnerskom týždenníku Záhorák


.

Labková patrola