Dobrá správa – stromy a nová zeleň pribudnú v mestách a obciach po celom Slovensku. V novom ročníku grantového programu Zelené oázy vybrala odborná komisia z prihlásených žiadostí 16 projektov, ktoré získajú priamu finančnú podporu. Ďalších 8 vybraných návrhov sa od 1. februára uchádza o hlasy verejnosti na spoludokazemevela.sk.

foto František Turanský

O konečnej výške finančnej podpory rozhodne počet získaných hlasov. Podtitul tohto ročníka Ruka v ruke v sebe odráža spoluprácu aktívnych a nadšených ľudí ochotných rozvíjať verejné priestranstvá so samosprávami, ktoré môžu pomôcť pri zásadných zmenách vzhľadu a spôsobu ich využívania. Vzniknú tak miesta, v ktorých sa ľudia cítia dobre, radi sa tam stretávajú a vedia sa pri ich budovaní, využívaní a následnej údržbe realizovať. Mení sa ich vzťah k danému miestu, sú hrdí na to, kde žijú a sú spokojní s tým, čo sa im podarilo,” uvádza Ľubica Štúberová, programová manažérka Nadácie Ekopolis.

Plocha draka Knihy.Zahori

V 18. ročníku grantového programu Slovnaftu a Nadácie Ekopolis si najlepšie komunitné enviroprojekty rozdelia 60 000 eur. Priamu podporu získalo 16 najlepšie hodnotených projektov z celého Slovenska. Ďalších 8 z vrcholu rebríčka sa uchádza o hlasy verejnosti. „Do hlasovania postúpil z každého kraja Slovenska jeden projekt. Hlasovanie sme nastavili tak, že žiadny z projektov neodíde naprázdno
projekty v hlasovaní si prerozdelia sumu 21-tisíc eur, pričom víťaz hlasovania získa 4500 eur, za druhé miesto je 3500 eur a podpora pre ďalšie miesta bude klesať až po 8. miesto, ktoré na svoju realizáciu získa 1500 eur,” vysvetľuje Štúberová.

Hlasovať možno do 1. marca na stránke spoludokazemevela.sk. Každý hlasujúci môže odovzdať favorizovanému projektu jeden alebo dva hlasy. Jeden prostredníctvom SMS a druhý, ak zahlasuje s číslom karty zákazníckeho programu Slovnaft Move.

Záhorácke rádio 2024 01

Záhoráci môžu svoj hlas odovzdať v rámci Bratislavského kraja projektu Drobný dom – Vrchná hora. O vaše hlasy sa uchádzajú dobrovoľníci z Lozorna, ktorý plánujú na Vrchnej Hore vyčistiť a spriechodniť zarastený chodník od smetí a vytvoriť tam miesto pre oddych s výsadbou a posedením.

Článok vyšiel v partnerskom týždenníku Záhorák


.
Toto je čítané

Trnavská župa stavia v Senici novú telocvičňu

Stavba novej športovej haly pri župnej Strednej odbornej škole podnikania v remeslách…

BM: Ustekana sobota