Holíč sa v štvrtok 22. februára stane centrom protestu poľnohospodárov, ktorí vyjadria nespokojnosť s aktuálnou politikou Európskej komisie. Tá podľa nich stavia pod vážnu hrozbu existenciu lokálneho poľnohospodárstva v celej Európskej únii. Farmári z okolia, spolu s ich českými a maďarskými kolegami, sa zídu na hraničnom priechode Holíč – Hodonín, aby upozornili na svoje obavy.

foto Envato Elements / Gorlovkv

“Chceme ukázať, že náš hlas nemožno ignorovať. Súčasná politika EÚ nás stavia do veľmi ťažkej situácie,” hovorí Emil Macho, šéf Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ktorá protesty organizuje spolu s Agrárnou komorou Slovenska. “Očakávame, že naše protesty budú slušné a pokojné, bez zbytočných eskalácií,” dodáva Macho.

Malacké pohľady Knihy.Zahori

V rámci protestov bude dočasne obmedzený pohyb na niekoľkých kľúčových cestných ťahoch. V okrese Senica sa od 9:00 do 11:00 uskutoční presun kolóny poľnohospodárskej techniky z Dolných Surovín cez Senicu do Holíča.Vyzývame motoristov, aby počas tohto času prejavili trpezlivosť a rešpektovali pokyny policajtov, ktorí budú v teréne,” informuje polícia, ktorá bude situáciu monitorovať a zabezpečovať plynulý priebeh protestu.

Celoslovenský protest poľnohospodárov je súčasťou väčšieho európskeho hnutia, ktoré vyjadruje nespokojnosť s rastúcou byrokraciou a požiadavkami na ekologizáciu, ktoré podľa farmárov ohrozujú ich živobytie. Zároveň protestujú proti nekontrolovanému dovozu potravín z Ukrajiny, čo podľa nich deformuje miestny trh.


.
Toto je čítané

Pestovanie a predaj zeleniny má v Zohore bohatú históriu

Klimatické i pôdne danosti v obci Zohor vytvorili už v dávnejších dobách vhodné podmienky na…

BM: Ustekana sobota