Pamätajte, že keď nerozumiete investovaniu a kryptomenám, ste pre podvodníkov ľahkou korisťou. Tí totiž veľmi radi a mimoriadne efektívne zneužívajú nevedomosť a slabú informovanosť svojich obetí.
Jednou z nich sa stala aj poškodená, ktorá ani nevedela, že má na seba zobratú pôžičku. Podvodník sa jej predstavil ako zamestnanec firmy vykonávajúcej vymáhanie peňazí. Dôverovala mu, pretože si myslela, že ide o zamestnanca jej právnika. Vhodné podmienky na podvod neznámy páchateľ využil a získal prístup do jej internet bankingu. Na jej účet poukázal 2400 eur, z ktorých časť previedol na bitcoiny. Ďalšie prevedenie peňazí, ktoré jej páchateľ poslal na účet, žiadal už od poškodenej prostredníctvom bitcoinmatu. Pri návšteve banky poškodená zistila, že má zablokovaný účet, pretože si mala v minulosti zobrať pôžičku vo výške 4800 eur.
Výhodná ponuka rýchleho finančného prilepšenia oslovila aj poškodeného, ktorý prišiel o 10-tisíc eur. Investovanie do nákupu mien a ich následného predaja prostredníctvom aplikácie malo poškodenému zaručiť zisk. Keď si však chcel po nákupe bitcoinov v hodnote 10-tisíc eur vybrať peniaze, bolo mu oznámené, že jeho účet v aplikácii bol zablokovaný z dôvodu podozrenia na podvod. Oba prípady polícia vyšetruje, no v podobných prípadoch sa poškodení už len ťažko dostanú k svojim peniazom…
Polícia preto opätovne upozorňuje, aby ste zvážili, komu zveríte svoje peniaze na investovanie. Ak nerozumiete investovaniu a kryptomenám, v žiadnom prípade neposielajte peniaze cudzím osobám. Obyčajne sa z nich totiž vykľujú podvodníci…
Článok vyšiel v partnerskom týždenníku Záhorák