Nie je hanbou požiadať o pomoc. Hanbou je, ak človek musí prosiť o niečo, čo by mu malo byť dopriate ako samozrejmosť, no úrady rozhodli inak. Presne v takejto situácii sa ocitla aj mamička Gabika (38) z Podbranča. Onkologickej pacientke zdravotná poisťovňa odmietla uhradiť náklady na liečbu, ktorá jej môže zachrániť život a prinavrátiť zdravie. A tak prišla na rad verejná zbierka…

Zbierku pre svoju veľmi blízku kolegynku iniciovala jej kamarátka Petra. Gabika je vydatá za manžela Rudka a spolu s láskou vychovávajú 7-ročného Alexíka. V diagnostickom teste Gabike, ktorá je už 3. rok onkologickou pacientkou, vyšiel výsledok na chemoterapiu s 88 % šancou na zvrátenie ochorenia. No hoci sa práve táto chemoterapia javí pre ňu ako najúčinnejšia, poisťovňa, žiaľ, liečbu nepreplatí.

Vážna diagnóza

Rok 2021 pre Gabiku začal veľmi šťastne a úspešne. Vybudovala si svoje podnikanie, splnila prestížnu kvalifikáciu na návštevu firemnej pobočky v Dallase. Plnil sa jej jeden sen za druhým. V máji začala mať bolestivý prsník, ihneď išla na sonografické vyšetrenie s presvedčením, že je to zápal, pretože v tom čase ešte dojčila. Bohužiaľ, potvrdila sa vážnejšia diagnóza – agresívna triple negatívna rakovina prsníka. Okamžite sa začal kolotoč liečby – 16 infúznych chemoterapií, mastektómia, 4-mesačná tabletková chemoterapia, 25 ožiarov. Aj vďaka včasnej diagnostike bola prognóza veľmi dobrá. Gabika tento svoj rok liečby zvládala a dokončila veľmi statočne, bola pozitívna, radovala sa z každého nového dňa, rozdávala nádej a vieru všade okolo seba, svoj údel prijala bez ľutovania a s obdivuhodnou pokorou.

Trnavské rádio Tak akorát 2024

Nádej na život

Bohužiaľ, v októbri 2022 po pravidelnej kontrole sa rakovina vrátila v podobe metastázy v lymfatickej uzline na krku. Plán liečby s veľmi okresanými možnosťami – neoperovateľné, bez možnosti ožarovania. Jediná možnosť bola ďalšia chemoterapia. Ťažký rok plný neistoty, zlepšovania, zhoršovania, svetlo na konci tunela v nedohľadne… V novembri 2023 ďalšie ložiská na druhom prsníku a v podpazuší. Gabika nič nevzdáva ani teraz, nie je odovzdaná osudu. Zo svojich vlastných zdrojov si zaplatila diagnostický test za 2500 €, aby zistila, ktorý druh chemoterapie je najúčinnejší pre jej typ nádoru. Odpoveďou je, že s vysokou pravdepodobnosťou až 88 % je  pre ňu najúčinnejšia chemoterapia ENHERTU. To by sa mohlo javiť ako výborná správa – máme vysoko účinný liek, ktorý je presne pre ňu! Po výbornej správe však prišla ľadová sprcha – tento liek nebude pre Gabiku platený poisťovňou, hoci prešiel kategorizáciou. Napriek tomu, že to potvrdzuje nielen test, ktorý si dala robiť ako samoplatca, ale aj oficiálna nemocničná histológia poslednej odobranej vzorky v decembri 2023. A  jednoznačne liek ENHERTU odporúča nasadiť teraz a už aj v minulosti jej onkologička. Aj vtedy liek poisťovňa zamietla.

Na Slovensku bez šance…

Treba dodať, že tento liek je bezplatne podávaný vo všetkých okolitých krajinách EÚ aj pri tomto type nádoru. Keby Gabika bývala v 23 km vzdialenom českom Kuželove, mala by bez problémov právo na aspoň čiastočné hradené podanie tohto lieku. Ale býva na Slovensku a tu, bohužiaľ, šanca nie je. Gabika na 1 rok potrebuje 20 dávok lieku, ktorý by mala dostávať každé tri týždne. 1 dávka stojí 4937,20 eur, čo na rok vychádza 98 744 eur. Gabike sa posledné dni stav veľmi zhoršoval a čo najrýchlejšie už potrebovala prvú dávku ENHERTU. Tú si zaplatila zo svojich vlastných zdrojov, z ktorých je schopná zaplatiť si ešte 2 dávky. Tým si kupuje zároveň aj najdrahší čas, ktorý potrebuje na vyzbieranie väčšinovej sumy.

Vždy pomáhala iným

„Každému z vás by som želala mať v živote človeka ako Gabika, pretože sa pri nej budete cítiť lepším človekom. Gabika je vľúdna, láskavá a veľmi na nej obdivujem, ako sa ku každému správa s obrovským rešpektom, vždy si nájde chvíľu, aby vás ocenila a vyzdvihla na vás to dobré. Poznám ju ako človeka, ktorý sa nielen zapojí vždy do pomoci druhým, ale bola aj iniciátorkou a autorkou charitatívneho projektu v bývalej práci. Veľmi zodpovedne vždy pristupovala aj k svojmu zdraviu, pravidelne chodila na všetky preventívne prehliadky, zdravo sa stravovala a robila všetko pre pokojný život v rovnováhe. Veľmi vás prosím, ak môžete, podporte túto úžasnú mladú ženu, ktorá robí aj so svojou rodinou všetko pre to, aby mohla žiť,“ vyzýva Gabikina kamarátka. A všetkým ľuďom s dobrým srdcom vyslovuje veľké poďakovanie. Ak sa rozhodnete Gabike pomôcť, urobiť tak možno cez webovú stránku ludialudom.sk…

Článok vyšiel v partnerskom týždenníku Záhorák


.

BM: Ustekana sobota