Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spustil v polovici februára už po 12ty raz obľúbenú čitateľskú súťaž Vráťme knihy do škôl. Deti a mládež môžu nielen čítať, ale aj písať. Novinkou aktuálneho ročníka je súťaž v písaní mikropoviedok. Súťaž organizuje BSK v spolupráci s občianskym združením Učenie s úsmevom ako aj ďalšími samosprávnymi krajmi na Slovensku.

ilustračné foto Envato Elements / sedrik2007

„Táto súťaž má priaznivcom po celom Slovensku. Preto v tomto projekte pokračujeme. A aj preto, lebo motivuje k čítaniu, podporuje záujem o knihy, rozširuje slovnú zásobu či zlepšuje pravopis. A v dnešnej hektickej, zložitej a náročnej dobe je fajn uniknúť aspoň na chvíľu do úplne iného sveta a zrelaxovať sa“, povedal predseda BSK Juraj Droba.

Malacké pohľady Knihy.Zahori

Súťaž je určená je pre materské, základné a stredné školy na celom Slovensku. Jej princíp je jednoduchý. Stačí si prečítať ľubovoľnú knihu a napísať o nej krátky referát v rozsahu maximálne dve strany. Čitateľ má objasniť, prečo si vybral práve túto knihu a čo mu dielo prinieslo. Škôlkari nakreslia obrázok s pomocou učiteľa či rodiča. Žiaci I. stupňa základných škôl môžu poslať buď text, obrázok alebo oboje. V súťaži sa neposudzuje literárna kvalita príspevkov, dôležité je čítať. Z doručených príspevkov sa víťazi pre jednotlivé kategórie určujú žrebovaním.

Pálfyovci Knihy.Zahori

Novinkou aktuálneho ročníka je súťaž v písaní mikropoviedok. Tie majú mať rozsah jednej až dvoch normostrán.

Uzávierka súťaže je 1. apríla 2024. V hre je aj množstvo zaujímavých cien. Ocenená bude aj najaktívnejšia škola ako aj Knižní anjeli, ktorí vedú mládež k literatúre. Na túto cenu navrhujú študenti knihovníka, učiteľa slovenského jazyka či vychovávateľa, ktorý u žiakov podporuje záujem o čítanie.

Viac informácii o projekte nájdete na webe www.vratmeknihydoskol.sk.

Zdroj: BSK


.

BM: Ustekana sobota