15.júna oslávi festival Fest Fiesta svoje pomyselné 15. narodeniny, ako inak na kunovskej pôde a so skvelým programom. Vystúpia Juraj Schweigert & The Groove Time, The Wilderness, Berlin Manson, Bene & Roland Kánik a ďalší. Diskutovať príde Zuzana Kovačič Hanzelová a Marek Mach, deti rozveselí bábkové divadlo Morgonrock.

Fest Fiesta 2023: Féder Teáter, SKUBAND, Džez a Hrúza, Meowlau X VAL, Darkenss Positive, FVLCRVM, VBPS (Vydrapená bužírka punk system), DJ Ristretko, Diskusia pod lipou (Dušan Mikušovič), Kunov, 3. jún 2023. Foto: Martin Medňanský pre Fest Fiesta

V areáli spoločenského domu Kunov v Senici to bude opäť žiť. Miestny festival Fest Fiesta otvorí svoje brány už po pätnástykrát a veru je čo oslavovať. Počas svojej dávnej i nedávnej histórie priviezol do týchto končín kopec kvalitného umenia a nebude tomu inak ani tento rok. Ale pekne po poriadku, pozrime sa najprv na to, akí hudobní intepreti potešia naše uši.

Martin Geišberg

Festival po hudobnej stránke tento rok otvoria žiaci a žiačky Základnej umeleckej školy v Senici, ktorí tak získajú jedinečnú príležitosť zahrať si pred novým publikom a získať ďalšiu hudobnú skúsenosť. Na hlavnom pódiu sa u nás po prvýkrát predstaví aj známy pesničkár Martin Geišberg. Práve pesničkárstvo a folk v tomto regióne už od nepamäti koluje v žilách miestnych.

Malacké pohľady Knihy.Zahori

Sme radi, že na Fieste opäť privítame aj britsko-slovenskú indie-rockovú kapelu Craggy Collyde, ktorá tento rok vydala už svoju druhú štúdiovku “The House Next Door”. Marián Benkovič alias Bene a Roland Kánik u nás pred pár rokmi hrali so svojou domovskou kapelou Modré Hory, tentokrát nám prídu predstaviť skladby z ich vlastného fantastického albumu “Beat či nebeat”.

 

Na hlavnom pódiu sa predstaví aj zoskupenie, ktoré je známe skôr zahraničnému publiku, Juraj Schweigert & The Groove Time. Bluesovo-funková formácia na čele so spevákom a ústnym harmonikárom Jurajom Schweigertom patrí medzi top bluesovej scény na Slovensku.

Berlin Manson, autorka: Katarína Golisová

Jedným z headlinerov 15. ročníka bude trnavská punková kapela The Wilderness na čele s Denisom Bangom. Záverečné vystúpenie na hlavnom pódiu bude patriť aktuálne veľmi vychytenej kapele Berlin Manson, ktorá nedávno získala Radio_Head Award za najlepšiu skladbu roka (Hotel Kyjev) a aktuálne promuje svoj debutový album „Poor but sexy“.

 

Hudobný program uzatvoria rezidentný DJ Fest Fiesty, DJ Ristretko, a Marián Psár aka DJ MLADY. Mariána môžete poznať aj ako stand-up komika Silných rečí a tento rok sa zhostí aj moderátorskej role.

Bábkové divadlo Morgonrock

Tak ako každý rok, aj tento sa budú môcť návštevníci a návštevníčky zapojiť do pingpongového turnaja, ktorého víťaz získa slávny turnajový (uhorkový) pohár. Deti sa budú môcť zabaviť na ihrisku či pri aktivitách, ktoré pre nich zabezpečí Záhorská knižnica. Okrem toho festivalový program zaháji detské divadelné predstavenie „Tri kocky droždia“ v podaní bábkového divadla Morgonrock.

 

Hudobný program budú v prestávkach dopĺňať tradične diskusie. Na 15. ročník si moderátor najmenšieho stagu pod lipami Dušan Mikušovič pozval novinárku Zuzanu Kovačič Hanzelovú a aktivistu a Seničana Mareka Machu z občianskeho združenia Mladí. Diskutovať budú o chuti a energii meniť veci k lepšiemu.

 

V areáli nájdete aj výstavu fotografií miestneho fotoklubu pri Záhorskom osvetovom stredisku. Novinkou bude vizuálna art performance v podaní grafického dizajnéra Milana Mikulu a jeho dcéry Miloty Mikulovej.

Macek Knihy.Zahori

Kedže festival tento ročník oslávi svoje pomyselné 15. narodeniny, spomínať sa bude aj na ročníky minulé, a to predovšetkým tie pôvodné z rokov 2002 – 2009, o ktoré sa s láskou starali Milena Cádrová a Radoslav Šalík. Pri tejto príležitosti festival pripravuje aj spomienku v podobe menšej výstavy fotografií a tiež plagátov všetkých festivalových ročníkov. Tie si budú môcť návštevníci a návštevníčky aj zakúpiť za symbolickú sumu v špeciálnom festivalom stánku. Kúpou plagátov ako aj iných predmetov podporia budúceho ročníky festivalu.

Lístky na podujatie sa predávajú cez portál tootoot.sk.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Hudobný fond a mesto Senica. Záhorí.sk je mediálnym partnerom podujatia.


.

20 rokov