Pani Raymonde podozrieva svojho manžela Victora-Emanuela z nevery. So svojou priateľkou Lucienne naňho nastraží pascu, ktorá spustí kolotoč nedorozumení a komických situácií. Takto sa začína komédia Chrobák v hlave. Napísal ju v roku 1907 francúzsky dramatik Georges Feydeau. Chrobák v hlave je jeho najhranejším dielom a momentálne ho môžeme vidieť v podaní Divadla na hambálku.

foto S. Osuský, malacky.sk

Chrobáka v hlave mali a majú v repertoári najznámejšie divadelné scény na svete. Na doskách Slovenského národného divadla ho s obrovským úspechom uvádzali 26 sezón.    Dvojníci, zámena kostýmov, otočná posteľ, protéza ústneho podnebia, ba i dĺžka predstavenia – to všetko sú výzvy, s ktorými sa naši ochotníci veľmi dobre popasovali. „Je to veľké sústo, ale veľké výzvy prinášajú radosť a výsledky. Snažíme sa naše hry udržať v repertoári, preto musí byť dramaturgia silná a postavená na kvalite,“ hovorí zakladateľ Divadla na hambálku a režisér Vlado Zetek.

Záhorácke rádio 2024 01

Divadlo na hambálku má za 22 rokov svojej existencie už svoju 17. premiéru.

„Máme hry zvučných autorov – William Shakespeare, G. B. Shaw, Jozef Gregor Tajovský, Marc Camoletti, Matěj Balcar…, ich predlohy sú literárne skvosty. V posledných rokoch sme hrali hry zo súčasnosti: Stálo ti to zlato za to?, Tri letušky v Paríži, Dámska šatňa či Pánsky klub a teraz som chcel robiť niečo dobové, zaujímavé a vizuálne pekné,“ vysvetľuje Zetek.

Na javisku sa počas predstavenia vystrieda 9 mužov a 5 žien. Mužských postáv je v skutočnosti desať, pretože súčasťou zápletky sú dvojníci. Dvojúlohu šarmantného riaditeľa poisťovacej spoločnosti Boston Life Company Victora-Emanuela Chandebisa a hotelového sluhu, alkoholika Pocha hrali v minulosti veľké mená: Rex Harrison, Jean Paul Belmondo, Vlastimil Brodský, Viktor Preiss či Emil Horváth. „Malacký“ Victor-Emanuel a zároveň Poche v podaní Ota Divinského je rovnako skvelý ako už spomínané herecké hviezdy, pričom mu na javisku výborne sekundujú kolegovia hambálkovci. Všetci zároveň čerpajú aj z veľkej podpory zo zákulisia, pretože práve tam pomáhajú ďalší členovia divadla. Sú jednoducho výborná partia, a práve to vyzdvihuje aj režisér:Nie každá hra potrebuje taký veľký zákulisný servis ako dobové účesy, kostýmy či preoblečenia v krátkom čase. Vyžaduje to veľký kus práce v zákulisí. Aj tí, čo v predstavení nehrajú, sú ochotní prísť a pomôcť. V poslednom čase medzi nás prišli noví ochotníci, ktorí do partie výborne zapadli. Je skvelé, že divadlo už od svojho začiatku funguje ako rodina.“

Chrobáka v hlave mnohí poznajú práve zo Slovenského národného divadla. Mnohí preto porovnávajú výkony hambálkovcov s Kamilou Magálovou, Zdenou Studenkovou, Máriou Kráľovičovou, Marošom Kramárom, Jozefom Vajdom, Jurajom Slezáčkom či Oldom Hlaváčkom. Vlado Zetek tvrdí, že nechceli imitovať ich výkony. „Nechceme sa porovnávať s Národným. ale z viacerých strán som počul názor, že by sme sa pred nimi nemali za čo hanbiť.“ Pripisuje to niekoľkým faktorom: „Entuziazmus našich ochotníkov, ich nadšenie a vôľa, žiadne herecké škatuľkovanie a k tomu humor, ktorým pomáhame už aj tak geniálnemu textu. Keď toto všetko do seba zapadne, výsledok stojí za to.“

Chrobák v hlave mal zatiaľ dve verejné generálky, dve premiéry a jednu reprízu. Najbližšie si ho diváci môžu pozrieť 1. júna v Kultúrním domečku. A keďže divadelná sezóna sa pomaly končí, ďalšie predstavenia budú až na jeseň, napríklad počas divadelného festivalu Zejdeme sa na hambálku.

zdroj: malacky.sk, Ľ. Pilzová


.
Toto je čítané

Samozber jahôd sa na Záhorí začal skôr

Nadpriemerné teploty ako aj skorý začiatok jari urýchlil rast plodín. Výnimkou nie…

BM Salon EV