V posledných rokoch sa prejavujú stále viac extrémne výkyvy počasia s enormným množstvom spadnutých zrážok za krátke obdobie, či týždňami sucha. Výnimkou nie sú ani časté búrky v marci a apríli. Na extrémne sa meniace počasie sme sa viac pýtali klimatológa Pavla Faška zo SHMÚ.

ilustračné foto

Ak sa pozrieme na údaje o spadnutých zrážkach na rôznych meteorologických staniciach na Záhorí za obdobie od 1. januára do 28. mája tohto roka, môžeme podľa získaných údajov povedať, že v regióne bolo v tomto roku zatiaľ o niečo viac zrážok ako predstavuje dlhodobý priemer za obdobie rokov 1991 až 2020. V Holíči za necelý polrok zaznamenali 221 mm zrážok, čo je o vyše 20 mm viac ako priemer, v Kuchyni na letisku spadlo 235 mm, o 17 mm viac.

Komplexnejšie údaje za rok 2023 nám však hovoria, že na meraných staniciach na Záhorí spadlo za minulý rok priemerne o 100 mm zrážok viac ako je dlhodobý priemer rokov 1991-2020. Napríklad v Moravskom Svätom Jáne to bolo až o 154 mm viac.

 

Už vo viacerých článkoch sme priniesli informáciu, že sa tohtoročná jar začala oveľa skôr než pominulé roky. S vyššími teplotami tak súvisia aj búrky. Tie sa začali vyskytovať už v poslednej dekáde marca a v priebehu apríla. Systematickejšie sa začali prejavovať až v druhej polovici mája. V tomto období bol výskyt búrok veľmi pravidelný a so zásahom viacerých lokalít Záhoria. „V určitých prípadoch to boli veľmi silné búrky, s dôsledkami v hydrologických prejavoch,“ dodáva Pavol Faško zo SHMÚ.

 

V posledných rokoch zaznamenávame trend pribúdania výnimočných až extrémnych prejavov počasia. „Príkladom je búrka v oblasti Senice, 30. mája, pri ktorej spadlo v krátkom čase 43 mm zrážok a podobne to bolo aj 24. mája v oblasti Dojča, kde búrka s intenzívnym dažďom rozvodnila miestny potok,“ dodáva Pavol Faško. Extrémne počasie sa prejavuje čoraz častejšie, čo má za následok menšie zastúpenie štandardného, priemerného počasia na úkor rôznych výkyvov.


Google News
Nájdete nás aj na Google NEWS
Kliknite na Sledovať a nepremeškáte žiadne novinky.