Na cintoríne v obci Dubovce (okres Skalica) exhumovali telesné pozostatky budúceho slovenského blahoslaveného Jána Havlíka. Informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS).

Exhumácia sa začala 21. júna spoločnou modlitbou v miestnom Kostole sv. Žofie a prísahou členov komisie. “Po odkrytí náhrobného kameňa a otvorení hrobu budúce relikvie uložili do pripravenej drevenej truhlice a po zapečatení previezli do Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine,” priblížila TK KBS. Po očistení a zdokumentovaní prejdú telesné pozostatky procesom konzervovania.

Pálfyovci Knihy.Zahori

Ostatky budú vložené do pripravovaného slávnostného relikviára a po blahorečení budú uložené v Kostole sv. Vincenta de Paul v Bratislave – Prievoze. Exhumácia sa konala v súlade s právnymi predpismi SR a kánonickým právom. Slávnosť blahorečenia sa bude konať v sobotu 31. augusta 2024 pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach.

Havlík bol bohoslovcom Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul. Zomrel v roku 1965 ako 37-ročný na následky mučenia v komunistických väzniciach. Pápež František schválil 14. decembra 2023 dekrét o mučeníctve Jána Havlíka in odium fidei, teda z nenávisti k viere, čím rozhodol o tom, že bude blahorečený.


.
Toto je čítané

TTSK žiada o zaradenie obchvatov Senice a Jablonice medzi strategické investície Ministerstva dopravy

Trnavský samosprávny kraj apeluje na Ministerstvo dopravy SR, aby do svojho zoznamu…

20 rokov