Bažant Kinematograf nemôže ani tento rok v Malackách chýbať. Po minuloročnom, veľmi úspešnom prvom malackom ročníku, čakajú divákov pod holým nebom filmové večery s novými slovenskými i českými filmami vždy o 20,00 h v Zámockom parku. Čísla hovoria za seba, 600 nadšencov minulý rok prekročilo hranicu očakávanej návštevnosti, a tak si môžeme aj tento rok dožičiť jedno z najväčších filmových podujatí na Slovensku.

Foto: Stanislav Osuský

Svoje predstavenia realizuje z dvoch štýlových retro-autobusov typu Škoda RTO, ktoré sú prispôsobené na profesionálnu kinoprojekciu. Premieta sa z autobusu na mobilné kinoplátno. Jednotlivé zastávky majú štyri – päť dní a večerná projekcia pozostáva z jedného krátkeho predfilmu a jedného celovečerného českého alebo slovenského filmu. Všetky filmové projekcie sú pre divákov zdarma. Bažant Kinematograf tento rok výrazne prispeje k oživeniu kultúrneho leta v 33 navštevovaných mestách, do ktorých plánuje ísť.

Na svoje cesty vyrazil už posledný júnový týždeň. Vzhľadom na pozitívne ohlasy, ktoré festival od začiatku v divákoch vzbudil, už v roku 2004 bolo podujatie posilnené aj druhým autobusom, vďaka ktorému môžu každý rok absolvovať dvojnásobný počet zastávok.

Filmy do programu sú zaradené spojením dobrej zábavy i filmovej kvality zároveň. Ako predfilmy ich tento rok budú sprevádzať dva animované filmy z produkcie Vysokej školy múzických umení, a to Twins Petra Budinského a Duch Vianoc Tomáša Slančíka a Kataríny Krajčovičovej. S filmom Nesvadbovo sa bude premietať stredometrážna čierna komédia Prirodzená smrť Michala Krajňáka o úspešnom biznismenovi Klementovi, ktorý zosnoval nie veľmi vydarený plán, ako zabiť svoju otravnú manželku. Ide o starší absolventský film, v ktorom účinkujú herci bratislavského divadla Astorka.

Tento unikátny projekt bude v Malackách uvedený 5. 9. 2011 snímkou Kuky sa vracia. Dobrodružný i poetický rodinný príbeh Jana Svěráka o plyšovej hračke, v ktorom hlavnú úlohu preberajú hrdinovia zo sveta detskej predstavivosti. Film získal na udeľovaní českých výročných filmových cien tri České levy. Pred filmom sa premieta predfilm Duch Vianoc.

6. 9. 2011 uvidia diváci dokument Nesvadbovo z tvorby Eriky Hníkovej. Komický obraz „singles“, z ktorých mnohí zostali nedobrovoľne na ocot. Celovečerný dokumentárny film z prostredia východoslovenskej dediny Zemplínske Hámre, ktorý mal medzinárodnú premiéru na 61. Berlinale 2011. Premietanie začne krátkym 29 minútovým predfilmom Prirodzená smrť.

Ďalší večer 7. 9. 2011 je na programe komediálne ladený film Roberta Sedláčka Najväčší z Čechov, ktorý rozpráva o partii filmárov, nakrúcajúcich najväčších rekordmanov, považovaných za bláznov. Ak chcete vedieť, či je možné preliezť squashovou raketou alebo koľko štvorlístkov musíte nazbierať, aby ste prekonali rekord, Tak tento film je pre vás tou pravou lahôdkou. Pred filmom sa premieta Twins.

Na štvrtok 8. 9. 2011 a teda aj posledný deň, kedy môžete využiť príjemnú pohodu pri pozeraní filmu, je satirická komédia z obdobia totalitných sedemdesiatych rokov, v čase, keď vyjsť na ulicu bez občianskeho preukazu znamenalo koledovať si o „prúser“. Občiansky preukaz, film Ondřeja Trojana, ktorý sa hneď po nasadení do našej distribúcie stal diváckym hitom a po štyroch týždňoch ho videlo viac ako 100 000 divákov, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu českému filmu v našich kinách. Film sleduje osudy štvorice dospievajúcich mladíkov, ich priateľov, lások, keď v pätnástich rokoch dostanú občiansky preukaz, až do chvíle, kedy sa v osemnástich snažia uniknúť vojne a pokúšajú sa získať modrú knižku.

O zábavu bude v tieto dni v Malackách postarané. Takže si nenechajte újsť pohodové večery a svetové zážitky pod holým nebom.

Bažant Kinematograf je súčasťou Kultúrneho leta, ktoré pre obyvateľov Malaciek a okolia pripravilo Mestské centrum kultúry Malacky za finančnej podpory Mesta Malacky.

Natália Chabadová


.
Toto je čítané

V lesoch Senického okresu platí zákaz zakladania ohňa či fajčenia

V lesoch Senického okresu a v ich ochrannom pásme platí od piatkového…

20 rokov