Obdobie rekordne nízkych úhrnov zrážok trvá už päť mesiacov. Apríl bol pritom najsuchší od roku 1881. Začiatkom mája sa extrémne sucho prehlbovalo a zasahovalo vyše tretinu územia. Najhoršia situácia je na Záhorí, kde je nasýtenie pôdy nižšie ako 10 percent.

Ilustračný obrázok (zdroj: BSK)

„Prakticky celé územie Slovenska je postihnuté touto mimoriadnou situáciou, najväčšie odchýlky zaznamenávame na severozápade i krajnom severovýchode Slovenska, takisto v južnej polovici stredného Slovenska či hornej Nitre,“ povedal klimatológ SHMÚ Pavel Faško.

Najsuchší apríl za 145 rokov

Výrazný deficit zrážok sa prehlbuje na celom Slovensku už od decembra minulého roka, keď na viacerých miestach na Záhorí napršalo za štvrťrok do 100 milimetrov. Situácia sa má zmierniť len lokálne, sucho sa tak môže naďalej prehlbovať.

Apríl bol podľa meteorológov teplotne normálny až podnormálny. Slnečné dni bez zrážok však v posledných týždňoch zhoršili pôdne sucho od západu až po východ. „Apríl sa stane mesiacom s rekordne nízkym úhrnom zrážok na území Slovenska od roku 1881,“ hovorí Faško.

Platilo to aj na Záhorí, kde za minulý mesiac spadli zanedbateľné zrážky. V Kuchyni 9,4 a v Senici len 7,1 milimetra. Mesačný úhrn v percentách normálu medzi rokmi 1991 až 2020 bol približne 20 percent.

Extrémne sucho v súčasnosti zasahuje vyše tretinu územia. „Vegetácia začína pociťovať nedostatok pôdnej vlahy už na 60 percentách územia Slovenska,“ povedala klimatologička SHMÚ Lívia Labudová, podľa ktorej je najhoršia situácia práve na Záhorí.

Deficit vlahy už má vo viacerých regiónoch dopad na poškodenie poľnohospodárskych plodín. So suchom pritom pestovatelia bojujú čoraz viac. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora preto upozorňuje na potrebu systémových riešení

Rozsah pôdneho sucha k 5. máju 2026 (zdroj: Intersucho)

Nasýtenie pôdy sa blíži k nule

Podľa SPPK budú rozhodujúce najbližšie dva týždne, ktoré ovplyvnia či bude prepad úrod pokračovať. Hoci nie všetky plodiny sú poškodené, výrazným suchom trpia všetky z nich.

„Bez zrážok v súbehu s nízkymi rannými teplotami sa len veľmi ťažko zakladajú porasty a vzchádzajú plodiny,“ upozorňuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

Najnižšie nasýtenie pôdy je v súčasnosti na Záhorí, kde sa pohybuje na úrovni menej ako 10 percent. Deficit vlahy je na celom Slovensku v rozmedzí -60 až -80 milimetrov. Negatívne prvenstvo drží Záhorie aj pri výpare, ktorý bol v porovnaní normálu medzi rokmi 1991 až 2020 až 139 percent.

Sucho sa prejavuje aj v lesoch. „Lesníci nás zasa informujú o tom, že najmä okraje lesov trpia výrazným suchom. Negatívne na sucho reagujú najmä smrekové porasty, ktoré strácajú sýtu zelenú farbu,“ povedala klimatologička SHMÚ Gabriela Ivaňáková.

Suché počasie má pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. „Zatiaľ to však nevyzerá na veľkoplošné a dlhšie zrážky, ten charakter by mal byť skôr prehánkový, respektíve búrkový,“ uzavrel meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Cyril Siman.

Bilancia zrážok v porovnaní s 90-dňovým normálom [mm] k 5. máju 2026 (zdroj: SHMÚ)


Google News
Nájdete nás aj na Google NEWS
Kliknite na Sledovať a nepremeškáte žiadne novinky.