V Borskom Svätom Jure sa dňa 8.2.2012 v čase od 16:00 do 19:00 uskutoční nábor do novovznikajúceho súboru Juránek. Vítané sú deti vo veku od 4 do 10 rokov.

Krúžok, ktorý zastreší Základná škola v Borskom Jure bude bývať v stredy od 17:00 do 19:00hod. Viesť ho bude dlhoročná členka folklórneho súbor Dopravár v Bratislave Mgr. Zuzana Obernauerová v spolupráci so Zuzanou Rajzíkovou. Nacvičované budú predovšetkým detské tance a hry, ako napríklad chlapčenské ovce, dievčenské húsky, bábiky a podobne, formou hier. Deti budú so svojími vystúpeniami vystupovať pri rôznych spoločenských príležitostiach a sviatkoch, prípadne na prezentáciách obce.

Budúcej organizátorke folklórneho súboru sme položili zopár otázok.

Zuzka, koľko rokov a v akých súboroch si pôsobila?
Šesť rokov som pôsobila a dodnes ešte pôsobím príležitostne pri zložke súboru, ktorá funguje ako starší členovia súboru.

Chodili ste len po Slovensku, alebo ste vystupovali aj v zahraničí?
Tancovali sme na folklórnych festivaloch na Slovensku ale aj v zahraničí. Najnavštevovanejší bol festival vo Francúzku, kde dodnes funguje družba s miestnym súborom v mestečku Bedarie. Vystúpenia boli po celej Európe.

Kde najďalej ste vystupovali?
Fíha, tak to neviem, bolo to rôzne ďaleko, Rusko, Francúzsko, Chorvátsko, Slovinsko…..

Aký najväčší úspech ste dosiahli a kde?
Vo folklóre sa o úspechoch asi ani nedá hovoriť, každé vystúpenie je úspech, nesúťaží sa v ňom ako v iných záujmových oblastiach, skôr je to o predstavení celoročnej driny a radosti z tanca a spevu.

Ako si sa dostala k tancovaniu a spievaniu vo folkórnom súbore?
Na konkurz sme Išli hromadne zo strednej školy. Nakoniec som v súbore zostala z prijatých dievčat sama.

Tancuješ ešte aj teraz?
Samozrejme, folklorista zostane folkloristom, aj keď už aktívne netancuje. Stretávame sa pri rôznych príležitostiach, naposledy to boli folklórne slávnosti na Morave v Petrove pri Strážnici, kde sa prezentovali súbory z okolitých krajín, hlavne ich starší tanečníci . Festival sa volal Seniori 2011. Bol to pekný zážitok.

Pri akých príležitostiach a ako sa stretávate niekdajší členovia súboru?
Pri všetkých folklórnych podujatiach…

Bude potrebné nejakým spôsom financovať členov Júránka?
Určite budeme potrebovať podporu na kroje, tie stoja nemalé peniaze, ale verím, že sa nájdu investori, ktorí radi podporia dobrú vec a rozvoj detí.

Ďakujem za rozhovor.

Ak budete potrebovať a čas mi dovolí rád Vám pomôžem a podporím Vás.

Peter Holúbek


.

Trnavské rádio Tak akorát 2024