Pár desiatok minút po tom, čo cyklisti na olympiáde v Londýne zavŕšili svoju jazdu na 250-kilometrovej trati, odštartovali v Borskom Svätom Jure prvý ročník Behu Jurským parkom.

Foto: Behame.sk

Horúčava bola riadna aj pred šiestou večer. Pravdaže sa našlo 237 bežcov, ktorým chýbalo chladné počasie a na horúčavy (navyše v júli…, aké zvláštne) šomrali. Už keď sme prišli do obce na námestíčko k hasičskej zbrojnici, akcia prebiehala v plnom prúde. Detské kategórie mali svoje trate v tesnom okolí námestia a pre občanov Jura to bola skvelá príležitosť vidieť ratolesti v akcii.

Pre mužov prichystali usporiadatelia 9,9 km (GARMIN), ženy mali zvádzať súboje na skrátenej 6,6 km (GARMIN) trase. Poďme si priblížiť profil trate. Námestíčko leží na vyvýšenom mieste. Po štarte bežci zamieria von z dediny, pričom bežia dolu kopcom. Tempo ich teda rozbehne. Po kilometri sa mení charakter povrchu, asfalt strieda poľná cesta, ktorá vedie k malému jazierku Hliník. Okolo neho presvištia a to majú za sebou cca dva kilometre. Nasleduje nevďačná pasáž, dlhý, nekonečný kopec opäť po asfaltke až na námestíčko. To je jeden okruh, ktorý meral 3,3 km.

Organizátori si dali ozaj záležať a nič nenechali na náhodu. Pred bežcami išiel celý čas sprievodca na bicykli. Šípky na trati boli zreteľné, v horúcom počasí nechýbali občerstvovacie stanice. Absolútne najväčšie plus však asi nemajú na svedomí organizátori, ale samotní občania, ktorí až nečakane úprimne a srdečne podporovali pretekárov. Okolo trate sa vytvárali ostrovčeky divákov, ktorí hnali bežcov vpred. Najbúrlivejšia atmosféra pravda panovala na námestí, kde bol štart a cieľ. Zvykli sme si na behy, kde pretekári drvivú väčšinu trate strávia v tichom prostredí polí a lesov, bez podpory divákov. Tak v Borskom Jure to bolo iné a preteky mali veľmi sympatickú atmosféru. Vďaka za takéto preteky!

Jurským parkom (alebo presnejšie parčíkom) prebehol najrýchlejšie Ľubomír Rehuš za 35:09 min, medzi ženami zvíťazila s vyše dvojminútovým náskokom Lucia Janečková. Verme, že sa z podujatia stane ďalšia pekná bežecká tradícia.

Kompletné výsledky.

br, tkac, behame.sk


.
Toto je čítané

Jáňan Ľuboš Pribila prešiel ako prvý Slovák cestu Via Alpina

V roku 2023 sa Jáňan Ľuboš Pribila zapísal do histórie ako prvý…

BM: Ustekana sobota