Určite si už každý z Vás dal raz otázku, aké bude, alebo aké je aktuálne počasie v Malackách? A práve preto som sa rozhodol, že jedného dňa založíme meteorologickú stanicu. Ten  deň bol 24.7.2009, deň po ničivej víchrici som založil v Malackách meteorologickú stanicu.

Stanicu už tretí rok prevádzkuje 14-ročný Patrik Polák, žiak základnej školy na Štúrovej ulici v Malackách, ktorý spolupracuje so Slovenským hydrometeorologickým ústavom a s ostatnými meteorologickými stanicami na Slovensku a v Českej republike. Údaje sú merané automatickou meteorologickou stanicou americkej firmy Davis Instruments. Meteorologická stanica meria vonkajšiu teplotu, vlhkosť vzduchu, tlak vzduchu, zrážky, smer a rýchlosť vetra, solárnu radiáciu, UV a mnoho ďalších veličín. Tieto veličiny sa merajú v nasledujúcich výškach: teplota, vlhkosť, tlak vzduchu, solárna radiácia UV v 2 m nad zemou; zrážky v 1 m nad zemou; vietor v 10 m nad zemou na streche budovy. Údaje sú archivované v 1 minútových intervaloch a ďalej posielané do Slovenského hydrometeorologického ústavu.

V Septembri tohto roku sme od SHMÚ dostali nové vybavenie: manuálny zrážkomer, prízemný teplomer, pôdne teplomery a čoskoro pribudne aj meteorologická búdka. O rok neskôr, presnejšie 30.10.2010 som založil doménu www.pocasie-malacky.sk , a od tohto dňa je aktuálne počasie v Malackách online na webe. Na webe okrem aktuálneho počasia, predpovedí, nájdete aj webkameru, archív počasia a aktuálnu výšku potoku Malina a mnoho ďalších informácií o počasí . Keď nabudúce nebudete vedieť aké bude počasie v Malackách, alebo aké je … už viete kde máte hľadať. Na www.pocasie-malacky.sk prípadne na našom Facebook-u.

Patrik Polák


.
Toto je čítané

Skalica získala dotáciu takmer 700-tisíc eur na nové cyklotrasy

Mesto Skalica získalo dotáciu 688 116 eur z programu Interreg SK-CZ 2021-2027…

BM: Ustekana sobota