Silná hlava, vysokopostavené čelo, tmavé oči, rovný chrbát a silné nohy. Psychicky vyrovnaná povaha, rýchly, rozhodný a rázny, bez váhania schopný zasiahnuť proti páchateľovi a ak treba aj obetovať svoj život.

policajna-stanica-moravsky-svaty-jan

Taký je ideálny policajný pes. Málokto však tuší, že kým sa takým stane, musí prejsť tvrdým výcvikom policajných psovodov, pod dohľadom skúsených policajných inštruktorov výcviku psov.

Kde sa to celé začína
Asi pol hodinku jazdy autom od Bratislavy, v Moravskom Svätom Jáne, sa nachádza jediná chovateľská stanica polície na Slovensku, Polícia – Slovakia. Práve tam prichádzajú na svet a trávia prvé týždne života policajné psy. V uzavretom areáli chovateľskej stanice je niekoľko nenápadných budov. V tej najvzdialenejšej, špeciálne upravenej na odchov šteniat, prichádzajú na svet šteniatka nemeckého vlčiaka. Pred 14 dňami tam pribudlo osem šteniatok, ktoré priviedla na svet Winda Polícia-Slovakia. Najmenšie malo 440 gramov a najväčšie 520 gramov.

policajna-stanica-moravsky-svaty-jan-2

Po pár týždňoch strávených pri matke, ošetrovatelia začnú s ich výchovou. Cieľavedomou prípravou ošetrovateľov a výcvikárov sa začína ich príprava k využiteľnosti v Policajnom zbore, ako psov na klasickú kynológiu alebo ich využitie na špeciálne pachové práce. „Cvičiť ich začíname v podstate už keď otvoria očká a postupne pridávame na náročnosti. Aby bol tréning efektívny, musí byť síce krátky, ale intenzívny a hlavne, venujeme sa im každý deň,“ povedal pplk. Ing. Patrik Vincúr, vedúci strediska chovu služobných psov. Práve on sa stará o to, aby všetko v tejto chovateľskej stanici fungovalo ako má. K dispozícii je aj veterinárny lekár, ktorý sa stará o zdravotný stav všetkých služobných psov v stredisku.

Zo šteňaťa nekompromisný policajný pes
Základné návyky získajú práve v tejto chovnej stanici, kde zostávajú približne osem týždňov. Potom si ich vezmú psovodi z jednotlivých policajných krajských riaditeľstiev. „Často si ich zoberú aj domov k rodine, trávia s nimi nielen pracovný, ale aj voľný čas. Je to ďalší člen rodiny a po čase sa z nich stanú zohrané dvojice,“ priblížil npor. Michal Ďurica, inštruktor špeciálneho výcviku, ktorý má pridelených troch služobných psov na špeciálne pachové práce.

Kocúr, Bolek, Kovboj a Fiona
To sú prezývky štyroch inštruktorov špeciálneho výcviku služobných psov, jediných na celom Slovensku. Zohrávajú dôležitú úlohu, pretože po 18 mesiacoch sa policajné psy s ich psovodmi dostávajú do základného kurzu, po ktorom sa zhodnotí ich príprava k využitiu v polícii. Kurz končí po troch mesiacoch certifikátom o absolvovaní špeciálneho základného kurzu, ktorý po úspešnom absolvovaní získa nie len služobný pes, ale aj psovod. „Počas výcviku sa hodnotí vhodnosť použitia služobného psa a jeho následné využitie či už na klasickú kynológiu alebo na špeciálne pachové práce,“ povedal ďalší inštruktor, ppor. Vladimír Kraviar.

buzinkayova-policajna-stanica-moravsky-svaty-jan

Zo psov sa môžu stať špecialisti na vyhľadávanie drog, výbušnín, tabaku, záchranárske práce, mŕtvolný pach, akcelerátory horenia i vyhľadávanie bankoviek. Podľa toho sa špecializujú aj inštruktori, rukami ktorých už prešiel výcvikom nejeden policajný pes.

Inštruktori špecializujúci sa na drogy, záchranárske práce, mŕtvolný pach a tabakové výrobky sú npor. Michal Ďurica alias Kocúr a ppor. Marián Sendrei alias Bolek. Ppor. Vladimír Kraviar alias Kovboj a nstržm. Alenka Buzinkajová alias Fiona sú špecialisti na výbušniny, zbrane a bankovky. „Vyhľadávanie výbušnín je najnebezpečnejšie, tam sa môžete pomýliť len raz,“ doplnil s úsmevom Kovboj.

Raritou sú záchranárske práce. Venuje sa im na Slovensku len deväť psovodov – záchranárov. Špecializujú sa na vyhľadávanie nezvestných a stratených ľudí. „Záchrana v takýchto prípadoch je veľmi náročná nielen fyzicky, ale aj psychicky tak pre policajta ako i psa. O to väčšie zadosťučinenie však cítime pri úspešnom vypátraní,“ priblížil Kocúr. „Často musíme zasahovať v náročnom teréne a extrémnych podmienkach, preto potrebujeme špeciálne technické vybavenie i výstroj. Je však veľmi drahé, no snažíme sa ich priebežne dopĺňať a postupne vystrojiť všetkých zasahujúcich policajtov,“ doplnil.

O úspechoch  záchranárskych prác svedčí aj prípad z minulého roka, keď sa podarilo v Prievidzi v hustom lese a v mrazivej zime po štyroch hodinách vypátrať zraneného muža, ktorý síce telefonicky komunikoval so záchranárskymi zložkami, ale vôbec netušil kde je a na konci so silami vzdával boj o život. Policajná sučka Jessica ho vypátrala naozaj v poslednej chvíli. Ďalší úspech zožal policajný pes Axel, keď v Španielsku ešte v roku 2011 v štyroch prípadoch sám vypátral nelegálnych migrantov a v ďalších 11 prípadoch asistoval.

Durica-policajna-stanica-moravsky-svaty-jan

Záujem o našich psov majú aj v zahraničí
O kvalite slovenských policajných psov, ich výnimočných schopnostiach i genetických dispozíciách svedčí aj záujem o odkúpenie zahraničných krajín. „Ponuku sme už dostali z Maďarska, Poľskej republiky i Švédska,“ pochválil sa Patrik Vincúr.
V súčasnosti slúži v Policajnom zbore približne 650 psov a 500 psovodov. 90% z nich je nemecký ovčiak a zvyšok belgický ovčiak, labrador, rottweiler, staford a bradáč. „Našim cieľom je zvýšiť aktuálny počet 12 chovných súk na 15 až 20, aby sme mohli vychovávať viac schopných policajných psov,“ doplnil.

Aj vy chcete mať doma štvornohého strážcu?
Nie všetky policajné psy môžu slúžiť v Policajnom zbore. Niektoré sa boja streľby, ľudí, zmeny prostredia, sú príliš citlivé, preto nie sú vhodné na výcvik. Môžu však byť ideálnym strážcom domu či majetku. Ak by ste chceli byť majiteľom takéhoto psíka, môžete si ich kúpiť za symbolickú cenu od 20 do 200 eur. Majú osem mesiacov až osem rokov a preukaz pôvodu. Sú očkované, čipované, tetované a  väčšinou už ovládajú základné návyky a povely. Bližšie informácie je možné získať na telefónnom čísle 034/7799279.

Denisa Baloghová


.
Toto je čítané

Bratislavský kraj rekonštruuje cesty v úseku Rohožník-Plavecký Mikuláš a v intraviláne obce Kuchyňa

Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) rozbehla dnes, v pondelok 17.6.2024 revitalizáciu…

BM Záhada Vedy