Skalický rubín, ktorý získal Certifikát Chránené označenie pôvodu v Európskej únii, charakterizuje plná chuť, výrazný obsah antioxidantov a farba, od ktorej sa odvíja aj jeho historický názov.

 

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a predseda občianskeho združenia Vínna cesta Záhorie Ľudovít Bránecký

 

Po skalickom trdelníku dostal európsku ochranu ďalší produkt z kráľovského mesta Skalica. Iniciátorom prvého kroku ochrany dedičstva vinohradníctva a vinárstva v Skalici bolo v roku 2010 občianske združenie Vínna cesta Záhorie, ktorého predsedom je Ľudovít Bránecký. Vyhlásená červená zmeska sa zaradila medzi 21 slovenských chránených vín.

 

„Certifikované označenie pôvodu je naozaj niečo, čo si zaslúži našu pozornosť. Produkcia vína a hrozna súvisí s týmto regiónom. A starostlivosť o hrozno a víno dáva tomuto regiónu veľký punc. Dôležitá je aj krajinná tvorba, ktorá je s tým spojená. Veď Skalické búdy sú veľmi známe už niekoľko storočí. Niektoré z tých najstarších majú aj 300 rokov,“ povedala k udeleniu certifikátu ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná pre agentúru TASR.

 

Skalický rubín musí byť vyrobený len z hrozna dopestovaného na presne ohraničenom katastrálnom území mesta Skalica a hranicami katastrálnych území obcí Mokrý Háj, Popudinské Močidľany, Prietržka, Radošovce a Vrádište.

 

Chránené označenie pôvodu v Európskej únii, ktoré zabezpečuje vysoký stupeň ochrany takejto značky, neobmedzuje jeho výrobcov pri jej používaní, pokiaľ dodržujú schválenú špecifikáciu, ktorá je uverejnená a všetkým dostupná na úrovni európskych právnych predpisov.


.
Toto je čítané

Hádzaná: Ženy HC Tatran Stupava vyhrali 1. ligu, dorastenky druhé na Slovensku

Vynikajúce úspechy dosiahli hádzanárky HC Tatran Stupava – ženy zvíťazili v 1. lige…

BM Salon EV