Pätnásťtisícový dav Slovákov sa 30. decembra 1989 pohol z Moravského Svätého Jána k rieke Morava, nad ktorou dlhé roky visela železná opona. Po tridsiatich rokoch si Záhoráci Pochod Slobody zopakujú, a to v sobotu 16. novembra. 

Foto: Peter Maxian

Rieka Morava bola za socializmu chránená ostnatými drôtmi a pohraničníkmi so zbraňou v ruke. Keď sa totalitný režim rúcal, obyvatelia Záhoria sa rozhodli prejsť na druhú stranu rieky a konečne bez obáv pozdraviť svojich rakúskych susedov. Pamätný Pochod Slobody v Moravskom Svätom Jáne bol najväčším revolučným zhromaždením ľudí na Záhorí. 

Foto: Peter Maxian

Pôvodne sa pochod mal uskutočniť na Vianoce, no komunisti ho prekazili – organizátorov očierňovali, že rozbíjali autá a domy. Nakoniec sa všetko vysvetlilo a 15-tisícový dav Slovákov 30. decembra 1989 na druhej strane Moravy s nadšením privítali približne dve tisícky Rakúšanov. 

Foto: Peter Maxian

Zaspomínať si na túto udalosť bude možné v sobotu 16. novembra. Program sa začne už o 10:00 otvorením výstavy, ktorá sa bude konať v Kulturáku. O 12:00 bude nasledovať sadenie Lipy Slobody na námestí SNP. K rieke Morava sa účastníci podujatia vydajú  o 12:30 (premávať bude aj kyvadlová doprava). Rovnako ako pred tridsiatimi rokmi privítajú na brehu rieky Morava chlebom, soľou a slivovicou o 14:00 rakúsku stranu. 


.

Trnavské rádio Tak akorát 2024